Leonards Kevins Baiass, kurš plašāk zināms kā Lens Baiass ir atbildīgs par vienu no lielākajiem “kā būtu, ja būtu” jautājumiem NBA vēsturē, neskatoties uz to, ka planētas spēcīgākajā līgā neaizvadīja nevienu spēli.
Uzbrucēja pozīcijā spēlējošais Baiass bija spēlētājs, kuru dēvēja par tik talantīgu, ka viņam NBA apskatnieki astoņdesmitajos gados paredzēja līdzvērtīgu karjeru kā Maiklam Džordanam. Lai arī cik neticami un skaļi tas izklausītos, taču tas tolaik bija pavisam reāls naratīvs, par ko runāja ne tikai komentētāji un žurnālisti, bet arī spēlētāji un treneri.
Reklāma
Saturs turpinās
Ar ko Baiass bija īpašs?
Lens piedzima 1963. gadā nelielā Vašingtonas piepilsētā Lendoverā. Viņa vārds ir cieši saistīts ar Merilendu. Basketbolists šajā štatā ne tikai ir dzimis un audzis, bet arī pēc tam studējis Merilendas Universitātē, kur, spēlējot studentu čempionātā, pastiprināti nonāca NBA skautu redzeslokā. Pievienojoties universitātei un tās basketbola komandai vispirmāmkārtām viņš par sevi atstāja visai nedisciplinēta spēlētāja iespaidu, taču tāda, kura milzīgo talantu var slīpēt un izslīpēt līdz kaut kam īpašam. Lens sāka apzināties savu potenciālu, cītīgi strādāja un iekļuva arī NCAA “All-American” simboliskajā izlasē.
Pirmajā sezonā Merilendā viņš vēl nebija gatavs. Baiass debijas sezonu izmantoja, lai adaptētos jaunajai videi un līdz ar to nerādīja ļoti spilgtu sniegumu. Otrajā sezonā viņš jau manāmi progresēja un dubultoja vidēji gūto punktu skaitu līdz 15 mačā, kā arī bumbu raidīja grozā ar 56,7% precizitāti. Ziemeļamerikas mediji uzsvēra ne tikai augsto precizitāti, bet arī dažādos veidus, kā viņš guva punktus.
Baiass bija viens no dinamiskākajiem jaunajiem talantiem ASV un tas, kas viņu raksturoja bija daudzpusīga spēle. Viņš bija ne tikai fiziski spēcīgs un atlētisks punktu guvējs, bet arī spēlētājs, kurš varēja paņemt bumbu rokās un veidot saspēli – kaut kas līdzīgs Dreimondam Grīnam vai Nikola Jokičam. Un papildus visam iepriekš minētajam, pretinieku spēlētājiem bija grūti tikt garām Baiasam, jo viņš bija augsta līmeņa aizsardzības spēlētājs, kurš varēja nosegt gan garos, gan īsos basketbolistus.
NBA komandas nešaubījās, ka viņš ir gatavs pa taisno no NCAA ielēkt NBA, uzreiz kļūt par profesionāli un demonstrēt konkurētspējīgu sniegumu. Agrāk NBA nebija tā kā tagad, kad draftā augstu izvēlētie spēlētāji praktiski vienmēr tika pie liela spēles laika, taču Baiass tam bija pilnīgi gatavs.
“Gandrīz pārāk labi, lai būtu patiesība”
Kādreizējais NBA spēlētājs Volts Viljamss bija pārliecināts, ka Baiass būs lielāka zvaigzne par Džordanu. “Domāju, ka koledžā viņš prasmju ziņā bija nedaudz labāks par Maiklu,” portālam “Basketball Network” sacīja Viljamss. “Viņa pustālais metiens bija skaistākā lieta, kāda eksistēja, turklāt viņš varēja spēlēt aizsardzībā pret dažādiem basketbolistiem.”
“Es klātienē redzēju daudz lieliskus basketbolistus gan no ACC, gan “Big East” katru vakaru – Džordanu, Jūingu, Malinu, Sampsonu… Vēlāk arī Deividu Robinsonu. Taču Baiass bija visiespaidīgākais koledžu basketbolists no viņiem visiem,” sacīja slavenais NBA komentētājs Maikls Vilbons. “Viņa metiens bija tik tīrs. Džordans būtu gatavs nogalināt, lai iegūtu tik elegantu metienu…”
“Viņš bija spēlētājs, kuru nevarēja laist garām [draftā]. Tas izskatījās teju vai pārāk labi, lai būtu patiesība,” atzina kādreizējais “Celtics” ģenerālmenedžeris Kriss Voless, ar kuru vienisprātis bija arī slavenais Maiks Kšiževskis.
“40 gadus esmu trenējis Djūkas universitāti un divi talantīgākie pretinieki, kas spēlējuši pret manām komandām bija Maikls Džordans un Lens Baiass,” 2020. gadā raidījumā “The Herd With Colin Cowherd” sacīja viens no visu laiku leģendārākajiem basketbola treneriem Kšiževskis, kurš piebilda, ka viņu spēles stilā bija “kaut kas īpašs” un “atšķirīgs no citiem”.
Kšiževskis arī daudzus gadus iepriekš bija atzinīgi izteicies par Baiasu. 2004. gadā intervijā ar “Boston.com” viņš kādreizējo basketbolistu raksturoja šādi: “Lens bija neticams atlēts, kurš laukumā atdeva visu. Man bija sajūta, ka viņš varēja būt viens no labākajiem spēlētājiem NBA. Viņš laukumā spēja “radīt lietas”. Cilvēki saspēles veidošanu asociē ar pirmajiem numuriem, taču es par spēles veidotāju uzskatu basketbolistu, kurš var izdarīt lietas, ko nevar citi, gluži kā Maikls Džordans. Baiass bija tāda līmeņa spēlētājs. Viņš varēja gūt punktus tādos veidos, ka pretinieki vienkārši neko nespēja pret viņu izdarīt. Nebija svarīgi, kā tu pret viņu aizsargājies, viņš vienmēr atrada veidus, kā radīt momentus.”
Baiass un Džordans koledžu basketbolā viens pret otru tikās vairākas reizes. Abi iepriekš jau bija izveidojuši kontaktus “Five Star Basketball Camp” ikgadējā vidusskolas talantu nometnē, bet NCAA čempionātā viņi beidzot tika pie iespējas viens otru notestēt oficiālos mačos. Baiasa debijas sezonā 1983. gadā Džordans parādīja, kurš ir priekšnieks, gūstot 21 punktu un palīdzot Ziemeļkarolīnas Universitātei ar minimālu rezultātu uzvarēt Merilendu, kuras rindās Baiass guva 11 punktus.
Nākamajā sezonā abi atkal tikās aci pret aci un Baiass bija piedzīvojis ievērības cienīgu progresu. Visu spēli abi divi meklēja viens otru un centās parādīt, kurš ir labāks un šoreiz tas bija Baiass, kurš vizuāli bija gan atlētiskāks, gan eksplozīvāks par Džordanu, kurš savukārt jau tobrīd bija zvaigzne. Merilenda ne tikai svinēja uzvaru ar 74:62, bet arī Baiass šajā spēlē sameta vairāk punktus kā Džordans, proti, 24 pret 21. Basketbola ekspertiem viss bija skaidrs – Baiasam ir iekšā!
1986. gads – skaistākais brīdis dzīvē mijas ar traģēdiju
Ilgi gaidītais drafts bija klāt. Baiasu 17. jūnijā ar otro numuru izvēlējās Bostonas “Celtics”. Kāpēc tikai ar otro? Jo tajos laikos komandas bija pārliecinātas, ka bez jaudīga centra nav iespējams uzvarēt. Lai arī visiem bija skaidrs, ka Lens ir supertalants, viņš bija 203 centimetrus garš uzbrucējs, nevis 215 centimetru centrs un ja tu tolaik biji centrs, tā jau bija priekšrocība. Ar pirmo piku Klīvlendas “Cavaliers” izvēlējās Bredu Douhertiju, kura karjera nebija zemē metama – piecreiz dalība “All-Star” mačā, vienreiz nokļūšana sezonas simboliskajā izlasē un deviņu sezonu laikā vidēji sakrāti 19 punkti un 9,5 atlēkušās bumbas. Mūsdienās Baiass būtu nešaubīgs pirmais numurs, taču tāpēc jau NBA ir tik aizraujošs, jo katrā ērā ir savas īpatnības.
Pēc drafta Baiass kopā ar ģimeni lieliskā noskaņojumā un ar lielām cerībām lidoja atpakaļ uz mājām Merilendā, bet jau nākamajā dienā, 18. jūnijā, kopā ar tēvu devās atpakaļ uz Bostonu, lai parakstītu pirmos sponsorlīgumus. Pirmais rindā bija “Reebok”, kas bija gatavs parakstīt ilgtermiņa līgumu par nepilniem diviem miljoniem dolāru.
19. jūnijā pēc divām produktīvām un darbīgām dienām viņš naktī atgriezās Merilendas Universitātes studentu pilsētiņā. Ap plkst. 2:00 viņš uz nepilnu stundu pameta teritoriju, bet pēc tam tajā atgriezās. Baiass kopā ar savu tuvu draugu Braienu Triblu un vairākiem komandas biedriem bija nolēmuši atzīmēt viņa draftēšanu un pasēdēt čomu lokā. Alkoholu viņi nelietoja.
Kompānija atradās kopmītnēs, kur Baiass, Tribls un viņa komandas biedri lietoja pašu atnesto kokaīnu. Ap pusē septiņiem rītā, runājot ar komandas biedru Teriju Longu, Baiasam pēkšņi sākās spēcīgi krampji un viņš zaudēja samaņu. Tribls, pārbijies, nekavējoties zvanīja 911, jo Baiass gulēja nekustīgs un neelpoja. Lena draugi bija sastinguši un nobijušies. Lai arī ārsti darīja, ko varēja, bija par vēlu… Mediķu mēģinājumi viņu atdzīvināt cieta neveiksmi.
Plkst. 8:55 no rīta pēc vēl papildus mēģinājumiem Baiass tika pasludināts par mirušu.
Nāves cēlonis bija narkotiku pārdozēšana, kas letāli pasliktināja viņam esošo sirds aritmiju. 22 gadus vecā Baiasa asinīs netika konstatētas citas narkotiskās vielas vai alkohols.
Četras dienas pēc Baiasa nāves vairāk nekā 11 000 apmeklēja “Cole Field House” piemiņas vietu. Lens tika apglabāts viņa dzimtajā Merilendā.
Policija pēc tam izmeklēja situāciju un par narkotiku uzglabāšanu un lietošanu tika apsūdzēti gan Tribls, gan arī komandas biedri Longs un Deivids Gregs. Longa un Grega apsūdzības tika atceltas, jo viņi nolēma liecināt pret Triblu, nododot tiesai papildus informāciju par viņa darbību narkotiku biznesā. 1990. gadā Tribls atzina savu vainu visās apsūdzībās un piekrita sadarboties ar ASV valdību narkotiku apkarošanas kontekstā. Viņam tika noteikts 10 gadu un viena mēneša cietumsods.
Dzīve pēc 1986. gada un mūsdienas
Lena vecākiem Džeimsam un Lonīsei bija kopumā trīs dēli – Lens, Ēriks un Džeimss un meita Mišela. 1990. gadā 20 gadu vecumā tika nošauts Džeimss, kas bija otrā traģēdija Baiasu ģimenē īsā laika periodā. Tas lika vecākiem nodibināt “Len and Jay Bias Foundation”, kā arī kļūt vokāli aktīviem, plašākā mērogā runājot par tādām problēmām kā narkotiku lietošanu un ieroču kontroli.
Pēc tam tika publicētas arī vairākas dokumentālās filmas un stāsti par Baiasu. Medijs “The Ringer” vēl pavisam nesen, proti, pirms diviem gadiem publicēja veselu podkāstu sēriju par viņa dzīvi, kur tika intervēti gan viņa tuvinieki, gan arī apkopota vēsturiska informācija.
Fakts, ka par Baiasu runā vēl līdz šai dienai apliecina to, kāda mēroga talants viņš bija un par kādu zvaigzni varēja kļūt.