
Pārdomas par Kristapu Porziņģi un Bostonas “Celtics”
Viena no vēsturiski zināmākajām un dalīti titulētākā ir Bostonas “Celtics” komanda. Pastāvēšanas vēsturē izcīnīti 17 NBA tituli. Tas nozīmē, ka šī franšīze vienmēr ir ar abām par uzvarām un vieglu šķēršļu priekšā viņi nepadodas. Šovasar komandā nonāca arī Kristaps Porziņģis un plāni ir paši draudīgākie. Vai Kristaps un Bostona beidzot sasniegs piemirstās virsotnes?
Pēdējo titulu austrumu krasta pilsētas komanda izcīnīja 2008. gada vasarā. Iepriekšējā, 2006.-2007. gada, sezonā komanda neiekļuva izslēgšanas spēlēs, regulārajā sezonā izcīnīja tikai 24 uzvaras un tā brīža sastāva līderis, 29 gadus jaunais Pols Pīrss nespēja komandu ievest izslēgšanas spēlēs jau divas sezonas pēc kārtas. Spēlētājs ar iesauku “The Truth” kļuva vecāks, franšīzes vadība nogura no viduvējības statusa un bija gatava riskēt. Maksāt daudz un piesaistīt divus augstākās raudzes spēlētājus. Rejs Alens pārnāca no Sietlas “Supersonics”, Kevins Gārnets no Minesotas “Timberwolves”. Aptuveni 100 spēles vēlāk komanda pacēla kausu virs savām galvām. Kādas paralēles varam vilkt arī ar Kristapa situāciju šogad. Tituls vīriem zaļajās formās noteikti jau spīd acīs.
Aizvadītajā sezonā Bostonas komanda nebija ne mazums problēmu. Vēl sezonai nesākoties tikai sodīts tā brīža galvenais treneris Ime Udoka par intīmu attiecību uzturēšanu ar “Celtics” komandas darbinieci. Sākumā informēja, ka attiecībām abi piekrituši, bet vēlāk atklājās, ka treneris sievietei izteicis nepatīkamus komentārus. Jāmin, ka Ime tobrīd bija precējies. Drīz vien publika tika informēta, ka galvenā trenera vietu ieņems Džo Mazula – tobrīd 34 gadus jauns treneris, kurš pieaugušo līmenī par galveno treneri bija strādājis tikai trīs sezonas ar “Fermont State” universitātes komandu. Treneris Ime, kurš tika respektēts un spēlētāji viņu cienīja. Vietā nāca jauns, sevi nepierādījis treneris. Skaidrs, ka sezona bija jāsāk ķerot pārējās komandas rokā.
Uzvaru ailītes gan pildījās raiti, pirmajās trīs spēlēs gūtas trīs uzvaras, kopumā regulārajā sezonā 57. Sezonas laikā gan bija manāms, ka uzbrukuma sistēma nav līdz galam sakārtota un daudzas lietas treneris apguva darot, kas ir pilnīgi saprotami, bet titula pretendentu komandai papildus problēma. Aizvadītās sezonas laikā Džo atzina, ka plānotā spēles sistēma vēl netiks pilnībā iekļauta, jo viņš ar komandu sāka gatavoties ļoti vēlā pirmssezonas posmā.
Šosezon ir progress it visā, treneris ir nosvērtāks, pārliecinātāks un arī komanda spēlē kvalitatīvāku basketbolu jau no pirmās dienas. Šeit gan jāslavē arī bijušā galvenā trenera, tagadējā basketbola operāciju prezidenta, Breda Stīvensa darbiņš. Maiņas darījumā apzagta tiešā konkurentu Milvokī “Bucks” un iegūts Džrū Holidejs, bet no Vašingtonas “Wizards” padibenēm pārņemts Kristaps Porziņģis ar kuru Bostona pagarināja līgumu uz papildus diviem gadiem par 60 miljoniem dolāru. Šobrīd Kristaps ar Bostonu ir saistīts vismaz līdz 2025.-2026. gada sezonas beigām.
Līdz šī raksta tapšanas brīdim Bostonas “Celtics” regulārajā turnīrā ir aizvadījuši 16 spēles un izcīnījuši 12 uzvaras. Domāju, ka visi latviešu basketbola fani var būt priecīgi par to, ka Kristaps ir nonācis tieši šajā komandā. Starpcitu, pats Kristaps atzina, ka bija iespēja nonākt arī citur, piemēram, Jūtas “Jazz” piedāvāja par par 20-30 miljoniem lielāku līgumu, bet Kristaps izvēlējās spēcīgāku komandu!
Šī 100% ir talantīgākā komanda, kurā spēlējis Kristaps Porziņģis. Komanda, kurā spēle vedās visvieglāk un dabiskāk. Arī pašam sasniegts basketbola briedums. Viss ir salicies īstajā laikā. Ir vēlme sasniegt putna lidojumu komandas sasniegumu ziņā, ir lieliski partneri kurus apgādāt un kuri apgādā pašu un ir sapratne, par to, ka tas viss ir jāsaliek kopā un jāizmanto. Vecais labais tagad vai nekad, bet ar pāris gadu plānu un laiku izpildei.
Skaidrs, ka ķirsītis komandā ir Džeisons Teitums. Putukrējums ir Kristaps, Džeilens Brauns, Džrū Holidejs un Deriks Vaits, kuri pēc gandrīz visām ailēm atbilst tam, lai komanda spētu izcīnīt titulu jau šogad. Ir talants, auguma centimetri, pieredze, aizsardzība, daudzpusība – viss ir kārtībā. Un labi redzams, ka mazāk vai vairāk visi no šiem ir gatavi ziedot savu individuālo statistiku komandas labā. Deriks Vaits met nedaudz vairāk punktus vidēji mačā, bet pārējie četri ir ziedojušies un met ievērojami mazāk. Arī lielā četrinieka pielietojums (usage) laukumā ir kritis pāris sezonas neredzētās lejās. Ir kur pielikt un komunikācijas ziņā ir vēl potenciāls, bet saskatāms, ka viens ar otru labprāt saspēlējas un bez šaubām kvartets atradīs pareizākos pavedienus. Kaut vai uz talanta rēķina.
Bet tas ķīselis zem tā visa pagaidām vēl nesanāk tik garšīgs. Visi starta piecinieka spēlētāji ir izcili atbilstoši, labāku starta piecienieka kombināciju līga grūti atrast, ja vispār iespējams. Bet tam ir augsta cena – spēlētāji, kuri mačā iesaistās no soliņa ir ievērojami vājāki un tas ir šis gadījums. Als Horfods 37 gadu vecumā vairs nav “Hawks” monstrs abos laukuma galos, bet kā pirmais no soliņa – nav ne vainas. Vidēji spēlē pavadīto minūšu ziņā tālāk seko Sems Hauzers, kurš šobrīd par izcilu tālmetienu un kapiņu par bumbām neko vairāk īsti nevar iedot. Mazais Peitons Pričards ir vērtīgs no soliņa, bet 180 cm augums un atlētisma trūkums dara savu. Jāatzīst, ka spēles tehniskās spējas ir līmenī. Lūks Kornets ir labs tieši tām 13 minūtēm, kuras pavada laukumā – cik varēs atdos sevi aizsardzībā, iemetīs kādu trīnīti un sekmīgi iekļausies komandas saspēlē, bet tas pirmais visvairāk traucē, lai būtu lielāka loma. Tas arī viss, šie deviņi spēlētāji jau sezonas sākumā sastāda “Celtics” galveno rotāciju. Tālākie spēlē tik epizodiski, ka nav vērts minēt.
NBA: Izskatās, ka Kristaps Porziņģis būs atpakaļ laukumā ātrāk nekā šķita💪 pic.twitter.com/CL5qegya6y
— Latvijas Fantasy Līga (@LatvijasFantasy) November 26, 2023
Šobrīd Kristaps Porziņģis dziedē mačā pret Orlando “Magic” gūto ikra muskuļa traumu. Atlabšanas process rit raiti un pats Kristaps jau paspējis publicēt pozitīvu attēlu. Jāatceras, ka traumu likstas vēl saīsina Bostonas komandas rotāciju un katra šāda, pat pāris spēļu, izlaišana var maksāt dārgi un šī ir komandas galvenā problēma, kas jāatrisina. Skaidrs, ka izslēgšanas mačos spēlēs būs tāda pati 8-9 spēlētāju rotācija, bet šobrīd ķeltiem ir tieši tik un pēdējie jau mazdrusciņ pievilkti sezonas izšķirošo maču nepieciešamajam līmenim. Par maz un riskanti. Jāskenē komandas, kurās ir veterāni, kurus varētu iegūt par samērīgu barteri. Matemātiku liekot malā, ņemot vērā tikai potenciālos variantus, tie varētu būt, piemēram, Detroitas Bojans Bogdanovičs, Jūtas Kellijs Oliniks, Ņujorkas Evans Furņē, kāds no Čikāgas čaļiem. Ja ļoti gribēs iegūt kādu sastāvā, arī algu matemātika nešaubos, ka tiks sakārtota.
Prieks redzēt Kristapu tik skaistā formā, vēsturiskā vienībā un spēcīgā komandā. Ticu, ka arī ar veselu esošo sastāvu komanda var iekļūt NBA finālā, bet, lai pārspētu, piemēram, Denveras “Nuggets” mašinēriju vajadzēs vēl tos pāris ieroču pienesējus.
Fantasy sakarā Kristaps turpina pēdējo gadu iesākto formu. Viņš ir labāko 20-30 starpā visā līgā. Labākās dienās nedaudz augstāk, sliktākās nedaudz zemāk, bet ja iztiks bez traumām, tad menedžeri viņu draftējot turpinās būt priecīgi. Bostonas komanda viņu varēs atļauties atpūtināt tik cik būs nepieciešams, kas viņa ikspēles vērtību noturēs ļoti augstu tik un tā.
Spēlētāji ar fantasy vērtību, kurus vari atrast starp brīvajiem aģentiem:
Dario Šaričs, Rišons Holmss, Tumani Kamara, Nikola Batums, Ēriks Gordons.
JAUNĀKIE VIDEO
FANTASY SPORTS IESAKA