Vairāki Krievijas sportisti joprojām nevēlas atdot savas olimpiskās medaļas, lai gan par dopinga lietošanu viņiem tās oficiāli ir atņemtas.
Sprintere Tatjana Firsova joprojām glabā sudraba medaļas no Pekinas un Londonas olimpiskajām spēlēm, lai gan Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) tās pieprasījusi atdot jau pirms vairākiem mēnešiem.
Firsova ir viena no sešiem Krievijas sportistiem, kuri vēl nav atdevuši godalgas un diplomus no Pekinas un Londonas olimpiskajām spēlēm, kuras tiem pagājušajā gadā atņemtas pēc tam, kad vēlreiz pārbaudītas ņemtās analīzes.
Divi no šiem sportistiem sacījuši, ka pat nedomā atgriezt godalgas, kamēr trīs, ka varētu atdot, bet nav skaidra šī procedūra, vai arī gaida apelācijas rezultātu. Vēl viena sportista viedoklis nav noskaidrots.
“Negribu atdot savas medaļas, jo uzskatu, ka neviens cits tās nav pelnījis,” sacīja Firsova, kurai atņemta Pekinas olimpisko spēļu medaļa 4×400 metru stafetē. Viņas organismā atrada aizliegto anabolisko steroīdu turinabolu.
“Nezinu, kur tas palicis, jo kādu laiku neesmu to redzējis,” sacīja Pekinas olimpisko spēļu diplomu par ceturto vietu zaudējušais desmitcīņnieks Aleksandrs Pogorelovs. “Taču pat ja to atrastu, to neatdotu, jo domāju, ka esmu to ieguvis godīgi.”
Krievijas Vieglatlētikas federācija (VFLA) aģentūru “Reuters” informēja, ka atgrieztas trīs atņemtās medaļas un viens diploms. Joprojām tiek izskatītas vairākas apelācijas. Februārī federācija tika informēta, ka jāatgriež 23 medaļas, tostarp arī no pasaules čempionātiem.
Jau vēstīts, ka VFLA pati jau ir diskvalificēta pēc 2015.gada Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) ziņojuma par sistemātisku valsts atbalstītu dopinga lietošanu Krievijas vieglatlētikā. Šī diskvalifikācija pagājušajā nedēļā tika paturēta spēkā.
Šobrīd nav zināms vai Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai (SOK) izdosies panākt, lai Olimpiādēs izcīnītās, bet vēlāk atņemtās godalgas tiktu atdotas.
“To nevar darīt ar policijas metodēm,” norādījis olimpisko spēļu vēsturnieks Bils Melons.
Lai gan Krievija solījusi sadarboties ar starptautiskajām organizācijām cīņā ar dopingu, tā nekad nav atzinusi valsts saistību ar dopingu.
SOK izvairījās no “Reuters” jautājuma, kas notiks ar sportistiem, kuri atsakās atgriezt medaļas. Tiešā atbildīgā par medaļu savākšanu – Krievijas Olimpiskā komiteja, uz lūgumu sniegt komantāru, nav reaģējusi.
IAAF paziņojusi, ka Krievijai vēl jāizpilda daudzas prasības, lai tās federācijas darbība tiktu atjaunota, WADA norādījusi, ka Krievijas antidopinga aģentūrai RUSADA vēl ir 12 neizpildīti punkti, lai atgūtu akreditāciju.