Kobe Braients
Foto: Losangeles Lakers
Bijusī Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) superzvaigzne Kobe Braients sarunā ar žurnālistiem atklājis, ka šobrīd pasaules spēcīgākajā līgā šobrīd pārāk liela ir tiesnešiem, kur noteikumu pārkāpumus fiksē teju pēc katra sīkākā pārkāpuma.
“Spēle ir daudz baudāmāka, ja laukumā tiek pieļauta nedaudz fiziskāka spēkošanās. Sāncensībā no tā tikai pieaugtu. Biežāk būtu redzami dueļi viens pret vienu, nevis kā šobrīd, kad pēc katra pieskāriena cīņa tiek apturēta un tiesnesis fiksē piezīmi,” mierā ar patreiz NBA redzamo basketbolu nav 39 gadus vecais Braients, kurš savu karjeru pēc 20 gadiem Losandželosas “Lakers” sastāvā noslēdza 2016. gadā.
“Manuprāt, Eiropā spēlētais basketbols ir daudz fiziskāks nekā NBA.”
2004. gadā NBA lēma par t.s. “hand-checking” aizliegšanu, tādējādi liedzot aizsardzībā spēlējošajiem spēlētājiem ar roku palīdzību kontrolēt savu pretspēlētāju kustības. Braients uzskata, ka “hand-checking” atļaušana liktu spēlētājiem daudz vairāk piedomāt pie savas dribla tehnikas, un brīvu metienu izkārtošana vairs nebūtu tik viegli paveicama.
“Tas liktu spēlētājiem pacelt savu iemaņu līmeni, jo punktu gūšana, kad pretī ir daudz fiziskāka aizsardzība, prasa arī augstāku spēles līmeni uzbrukumā.”
“Hand-checking” aizliegšana pēdējos gados arvien nozīmīgāku lomu piešķīrusi ātriem, atlētiskiem aizsargiem, kuru apturēšana agrāk būtu bijusi daudz vieglāka, taču mēģinājumi apturēt tādus spēlētājus kā Raselu Vestbruku vai Stefenu Kariju visbiežāk beidzas ar noteikumu pārkāpumu.
Līdz ar to arī lielāku lomu spēlē maču arbitri, kuru darbs tieši šī iemesla dēļ regulāri saņem kritiku gan no spēlētājiem, gan no līdzjutējiem un basketbola apskatniekiem. Braients atzina, ka, protams, saprot, cik sarežģīts ir tiesnešu darbs, taču vienlaikus uzskata, ka problēmas ar tiesāšanu būtu daudz mazākas, ja darbā tiktu pieņemti pienācīgi trenēti soģi.
“Mačus sākuši tiesāt gados jauni tiesneši. Daži vēlas strādāt smagi, daži nē. Tā ir ar visiem darbiem. Kad arbitri savu darbu veic visaugstākajā līmenī, viņu vārdi mača laikā nekad netiek piesaukti. Tam būtu jābūt ikkatra tiesneša mērķim.”