Atbild fitnesa trenere: “Kā uzlabot veselību un pareizi nospraust sportiskos mērķus?”

03/02/2015 08:00
Nokopēts

Rakstu sagatavoja: Elizabete Zandberga (attēlā), Fitnesa trenere (Veselības Fabrika), apguvusi sporta zinātni un pedagoģiju LSPA.

Jaunam gadam iestājoties, daudzi no mums ir apņēmības pilni kaut ko mainīt savā ikdienā, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti. Šādas vēlmes pēc izmaiņām uz labo pusi mēdz būt ne tikai jaunam gadam iestājoties. Ne vienu reizi vien esam solījuši sev: “Viss, no pirmdienas sākšu skriet!”, vai “Vairs nesmēķēšu!” Bet cik daudziem tas patiesi izdodas…?

Lai ko arī Jūs sev solītu, parasti tas ir saistīts ar veselīgo dzīves veidu. Par to arī runāsim tālāk.
Daudziem cilvēkiem vārdu salikums “veselīgs dzīves veids” asociējas ar lērumu aizliegumu. Jo parasti, piekopjot ikdienu veselīgu ir jāatsakās no daudziem pārtikas produktiem, jācīnās ar kaitīgiem ieradumiem un jāsporto. Kā arī ir radies iespaids, ka veselīgi ēst un sportot prasa lielākus naudas tēriņus. Tātad, it kā vēlamies, lai ir labāk, bet baigās jūtamies slikti un iecerētais neizdodas. Kāpēc?

Reklāma
Saturs turpinās

1. Izvirzītie mērķi ir pārāk globāli

Notievēt mēneša laikā, atmest smēķēšanu vienā nedēļā, spiest guļus 100kg utt. Uzreiz neizdosies. Visur ir jābūt pakāpenībai. Arī lielajā sportā uzreiz nebrauc uz Olimpiskajām spēlēm.

2. Sevis pārvērtēšana

Ko tur slēpt, daudzi pārvērtē savas fiziskās un morālās spējas. Īpaši, ja konkrētajā jomā nav bijusi pieredze. Sagaidīt no sevis pārāk daudz – nesagaidīt neko. Protams, var saspringt, nodarbināt gribasspēku maksimāli, bet tas var novest pie pārslodzes, tādējādi zudīs vēlme un spējas virzīties tālāk.

3. Pārāk daudz solījumu

Diēta, sporta klubs, baseins, nedzert, nepīpēt, iet gulēt laicīgi. Un vēl ir jāiet uz darbu. Mēģiniet neuzņemties pārāk daudz. Bet sākt ar kaut ko vienu. Kad pieradīsiet pie jaunā režīma, var pamazām sākt realizēt nākamo mērķi.

4. Darīt to, kas nav vajadzīgs

Visi iet uz trenažieru zāli, un man arī vajag. Vai arī, ja kolēģim ir slēpes, man arī vajag. Citu solījumi Jums nav vajadzīgi. Dariet to, ko vēlaties paši! Mūsdienās sportisko aktivitāšu iespējas ir ļoti plašas.

Ko darīt, lai izdotos?

1. Esiet reālistiski 

Uzstādiet mērķus, kuri ir sasniedzami, un, lai tiem ir turpinājums. Teiksim, nevis “es noskriešu pavasarī maratonu”, bet “es regulāri trenēšos, lai pavasarī varētu piedalīties skriešanas sacensībās”. Šeit ir gan uzstādītais mērķis, gan tā sasniegšanas plāns.

2. Neuzņematies daudz

Viena vai divas apņemšanās – kā reiz. Ieradums veidojas 30 dienu laikā. Pieradinies sevi sākumā pie kaut kā viena, un koncentrējaties uz to procesā.

3. Kopā jautrāk

Atrodiet sev kompanjonu, lai kopā realizētu iecerēto. Vingrošanas partneri, skriešanas biedru, kolēģi, ar kuru ēdīsiet veselīgas pusdienas. Kopā ir vieglāk pievarēt neierastās situācijas un atbalsts garantēts.

4. Nepadodaties 

Ja sākumā neizdodas, gaidītais nav tāds, kādu bijāt iztēlojušies. Tas nekas, galvenais virzīties tālāk. Izlaidāt treniņus veselu nedēļu, sāciet vingrot, jau no nākamās. Visu nedēļu ēdāt veselīgi, bet jau trīs dienas “noraujaties”, nekas, nekad nav par vēlu sākt visu no jauna.

5. Neatlieciet uz vēlāku laiku

Sakiet nevis “es darīšu to un to”, bet “es daru…” Nesāciet ar rītdienu, pirmdienu, vai martu. Sāciet jau tūlīt. Ja jums rokās ir konfekte, vai čipsi, un  Jūs rīt sāksiet veselīgi ēst.Izdariet to jau tagad, nolieciet konfekti un čipsus prom, un paņemiet ābolu jau tagad un izpildiet 10 pietupienus.

Un galvenais – domājiet pozitīvi! Nav vārdu “es nevaru, negribu, man nav laika, man ir svarīgākas lietas darāmas”. Jūs visu varēsiet, ja gribēsiet. Jums ar sevi jādzīvo katru dienu, izdariet tā, lai tas ir patīkami. Uzlabojiet savu veselību, ikdienu, uzturu un savas fiziskās spējas. Ieguldiet sevī, mīliet sevi un dzīvosiet ilgi!

Ja rodas kādi jautājumi, rakstiet tos komentāros un interesantākos apkoposim, sniegsim atbildes turpmākajos rakstos.

 

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām