Betmena “scenārijs”, mazā Kanāda Zviedrijā – NHL uz Stokholmu atved īstus hokeja svētkus

20/11/2023 14:55
Nokopēts
Toronto Maple Leafs

Kamēr aizvadītās nedēļas nogalē Ivars Punnenovs un Kristers Gudļevskis “stāvēja uz galvas” Šveicē un Vācijā, bet Kaspars Daugaviņš dalīja piespēles Slovākijā, citā Eiropas daļā norisinājās īstie hokeja svētki, Stokholmai uzņemot uzreiz četras Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēles. Diemžēl šoreiz līdz Eiropai netika neviens no mūsējiem, kas gan neatturēja dažus no Latvijas hokeja faniem doties uz Zviedriju, lai izbaudītu pasaules līmeņa hokeju.

Pirmos NHL klubu atribūtikā ģērbtos latviešus satieku vēl netālu no autoostas, gaidot autobusu līdz Rīgas lidostai. Pārsvarā tie ir kādi mazi aksesuāri – cepure vai šalle. Arī pie lidmašīnas un tās iekšā dzirdamas sarunas par NHL – kurš par kādu summu pirka biļetes, vai ir vērts apmeklēt fanu zonu un daudz kas vēl. Nezinu, cik tieši cilvēku no Latvijas bija Stokholmas arēnā, bet kādi pāris desmiti hokeja entuziastu varētu būt.

Reklāma
Saturs turpinās

Šajā ziņā nedaudz cerīgāks izskatās nākamais gads – pēc NHL komisāra Gerija Betmena vārdiem, mači norisināsies Tamperē. Tas būtiski palielina izredzes šajā Somijas pilsētā atkal ieraudzīt Elvja Merzļikina pārstāvēto Kolumbusas “Blue Jackets”, ja vien komanda šosezon neizdomā aizmainīt tieši Tamperē dzimušo Patriku Laini. Vai arī ceram, ka kāds no latviešiem nonāks klubā ar vislielāko somu skaitu. Šosezon tie ir Dalasas “Stars” un Floridas “Panthers”, kurā šosezon spēlē Uvis Balinskis.

Hokejs zem kupola

Agrāk zināma ar nosaukumu “Globen” arēna, pašlaik tai ir “Avicii” vārds. Tāds bija zviedra Tima Berlinga pseidonīms. Viņš bija viens no pasaulē pazīstamākajiem dīdžejiem, kurš diemžēl traģiski zaudēja dzīvību 28 gadu vecumā. Šis arēnas īpatnība ir kupols, kas līdz pat šim gadam bija lielākais pasaulē. Tagad vadību “pārņēmis” kupols Lasvegasā, arī kļūstot par vienu no NHL mērķiem, kur aizvadīt kādu spēli.

Pēc skatītāja pieredzes šī ir viena no ērtākajām arēnām, kādā jebkad sanācis pabūt. Pirmajā spēlē gan ik pa laikam sevi noķeru pie domas, ka nevaru atrauties no kupola vērošanas, jo šajā ziņā arēnā tiešām ir neparasta. Izskatās, ka redzamība no visām vietām ir perfekta, kā arī, atšķirībā no Tamperes, viss ir ērti saorganizēts, pēc ēdiena nav jāstāv rindā visu pārtraukumu un vēl pusi no perioda.

Viena zīmīga lieta – iziešana no otrā stāva ārā aizņēma ap divām minūtēm, ņemot vērā to, ka biju kopējā plūsmā ar faniem. Pie izejas nekādu rindu nebija, cilvēkiem lielā pūlī sanākot vien tuvākajā metro stacijā. Vienīgā neērtība līdzjutējiem varētu būt aizliegums ienest jebkādas somas, izņemot dažus gadījumus. Tas pats būs arī U20 pasaules čempionātā Gēteborgā.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NHL Europe (@nhleurope)

Gan ar alu, gan ar šampanieti

Pēdējos gados pasaules čempionātu sakarā viena no apspriestākajām tēmām ir nevis spēles saturs, bet cenas arēnā. Tad lūk, neliels ieskats tajā, cik jums izmaksātu vēlme nevis vienkārši skatīties hokeju, bet arī kaut ko padzerties vai apēst starplaikā. Ne sevis varētu piebilst, ka cenas ir aptuveni pēdējo pasaules čempionātu līmenī, ar korekciju uz to, ka tā ir Zviedrija.

Tātad, alus jums izmaksātu 88 kronas, savukārt par glāzi vīna būtu jāšķiras no 126 kronām. Komplekts no ēdiena (hotdogs, popkorns un tam līdzīgs) plus dzēriens maksāja diapazonā no 100 līdz 130 kronām. Savukārt, ja jūs gribētu sev kādu atmiņu no pasākuma – vai nu ar “Global Series”, vai nu ar mīļākās komandas logo, tad būtu jāšķiras no sekojošām naudas summām – ripa – 130 kronas, cepurīte – 370 kronas, džemperis – 800 kronas, bet džersijs – 1400 kronas.

Hokejs laukumā, izklaides ārpus tā

Atšķirībā no Prāgas, kur daļa no aktivitātēm norisinājās ārā, Stokholmā hokeja līdzjutējiem nebija jāsalst, lai izmēģinātu metienu zonu. Lielā mērā tas saistīts ar “Avicii” arēnas konstrukciju, jo tajā ir diezgan daudz brīvās vietas. Arī pēc atribūtikas nebija jāstāv garas rindas ārā, jo Stokholmā par to tika padomāts, un vietās, kur to visu tirgoja, viss notika diezgan raiti. Arī gaisotne, salīdzinot ar to pašu pasaules čempionātu, man patika krietni vairāk.

Pirms spēlēm un pārtraukumos bija iespēja apmeklēt metienu zonu, uz Zviedrijas galvaspilsētu tika atvests arī Stenlija kauss, pie kura katrs gribētājs varēja nofotografēties. Kā arī tika rīkotas autogrāfu sesijas. Garākā rinda bija, protams, lai dabūtu Nīlandera autogrāfu. Ja nezinātu, tad varētu padomāt, ka tajā dienā Stokholmā uzstājas kāda pasaules mēroga rokzvaigzne – tik gara bija to cilvēku rinda, kuri pat mīnusa temperatūrā bija gatavi gaidīt “Maple Leafs” spēlētāja autogrāfu.

Lai cik dīvaini tas izklausītos, bet netika apdalīti arī futbola fani. Pēc vienas no spēlēm netālu no arēnas pamanīju cilvēku, kurš par 100 kronām tirgoja futbola grandu karogus. Kāpēc gan no “Global Series” mačiem Stokholmā kā piemiņu neatvestu “Barcelona” karogu, vai nē?

Spēles pēc Betmena “scenārija”

Jau pēc pirmās spēles varēja lasīt komentārus par to, ka gandrīz vai pats Betmens uzrakstījis scenāriju, pēc kāda notiks spēles Zviedrijā, jo ir jau jādemonstrē tas labākais, kas līgai ir! Un pamēģini pierādīt cilvēkam, ka “Red Wings” atspēlēšanās no 0:4 ir normāla parādība, nevis cenšanās pēc iespējas vairāk iepatikties skatītājiem. Un kā tam būtu jāizskatās – Betmens ienāk “Senators” ģērbtuvē un saka, ka tagad vajadzētu samazināt apgriezienus?

Tas pats attiecas arī uz otro spēli, kad “Maple Leafs”, esot iedzinējos pret “Red Wings” ar 0:2, trešajā periodā lauza spēles gaitu, iemetot trīs ripas pēc kārtas un izraujot uzvaru. Un tikko skeptiķi nedaudz apklusa, kad pēdējā spēlē “Wild” atspēlējās no 1:3 un panāca neizšķirtu, bet papildlaikā “Maple Leafs” tomēr paņēma punktu. Un kurš guva vārtus? Protams, ka vietējās publikas lielākais mīlulis Viljams Nīlanders! Un kā pēc tam var neticēt sarunām par to, ka viss bija sarunāts jau iepriekš? (tas, protams, ir joks)

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Toronto Maple Leafs (@mapleleafs)

Skats no Spānijas par Šilova izredzēm Vankūverā

Pirms vienas no spēles nejauši sanāca saskrieties ar žurnālistu, kurš dzimis Vankūverā, bet jau kādu laiku dzīvo Madridē un veido saturu spāņu valodā NHL resursiem. Izdzirdot, ka esmu no Latvijas, viņš uzreiz man nosauca visus mūsu hokejistus NHL, kā pirmo, protams, minot Teodoru Bļugeru, turpinot ar Zemgu Girgensonu, tad ar “to jaunu čali no Floridas, diemžēl neatceros viņa uzvārdu”, un beidzot ar Elvi Merzļikinu.

Kamēr mana mute bija vaļā no šādām saruna biedra padziļinātām zināšanām par Latvijas hokeju, viņš uzslavēja Bļugeru kā visai noderīgu un daudzpusīgu spēlētāju, kā arī pauda viedokli, ka Artūram Šilovam būs baigi grūti izsisties līdz “Canucks”, jo Tečers Demko šosezon spēlē vienkārši fantastiski.

“Maple Leafs” – populārākā komanda

Kā jau minēju, tad Nīlanders ar lielu atrāvienu bija vietējās publikas lielākais mīlulis, un tieši viņš saņēma vislielākās ovācijas, diktoram stādot priekšā komandu sākumsastāvus. Pats izbaudīju iespēju klātienē vērot šāda spēlētāja sniegumu, vietējos līdzjutējus “Maple Leafs” uzbrucējs iepriecināja ar labu rezultativitāti, divās spēlēs sakrājot piecus (2+3) punktus.

Kopumā izskatās, ka tieši Toronto kluba līdzjutēju arēnā bija visvairāk. Un tie bija ne tikai cilvēki, kuri Stokholmā ierādās no Toronto, jo bija arī tādi hokeja entuziasti. Nerunājot par cenām – lidojums no Toronto līdz Stokholmai ar īsu pārsēšanos (tiešo reisu starp šīm pilsētām nav) aizņem ap desmit stundām, un domājams, ka ne katrs līdzjutējs, kuram arī ir finansiālā iespēja, izdomātu veikt šādu ceļu, lai pasekotu līdzi savai komandai.

“Maple Leafs” ir populārā arī Zviedrijā, un, pieļauju, arī citās vietās Eiropā, jo šis ir viens no populārākajiem, ja ne populārākais hokeja klubs pasaulē. Protams, ka tribīnēs bija ļoti daudz cilvēki Nīlandera kreklos, tāpat tribīnēs netrūka arī Metjūzu, Mārneru un citu “Maple Leafs” zvaigžņu formā ģērbto cilvēku. Kopumā šajās dienās Stokholma izskatījās pēc “mazas Kanādas” – tik izteikts bija Toronto līdzjutēju pārsvars, un arī Kanādas karogi ik pa laikam tribīnēs bija redzami.

Tas attiecas ne tikai uz spēlēm. Pats no arēnas dzīvoju kādu 30 minūšu brauciena attālumā, un arī manā viesnīcā bija redzami gan “Maple Leafs”, gan citu komandu fani. Nemaz nerunājot par pilsētas centru, kas bija pārpildīts ar hokeja faniem. Tamperē tā arī bija, bet ne tādā mērogā, kādā tas bija Stokholmā.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NHL (@nhl)

NHL “Global Series” spēles Zviedrijā

16. novembris Otavas Senators – Detroitas “Red Wings” 5:4 PL
17. novembris Detroitas “Red Wings” – Toronto “Maple Leafs” 2:3
18. novembris Otavas “Senators” – Minesotas “Wild” 2:1 PM
19. novembris Minesotas “Wild” – Toronto “Maple Leafs” 3:4 PL

Skaists NHL tūres noslēgums Stokholmā – Nīlanders savu fanu priekšā atnes “Maple Leafs” uzvaru

TOP notikumi
1
X
2
1.58
4.14
5.55
4.23
4.23
1.72
1.16
8.19
14.39
5.04
4.13
1.63
1.22
7.01
11.01
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām