Lebrons Džeimss, Bronijs Džeimss, Kristaps Porziņģis, Džeisons Teitums un Viktors Vembanjama | Foto: NBA
Jaunā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezona pēc Latvijas laika sāksies 23. oktobrī plkst. 2:30 ar čempionu Bostonas “Celtics” maču savā laukumā pret Ņujorkas “Knicks”. Bostona ar Kristapu Porziņģi ierindā centīsies izcīnīt prestižo basketbola trofeju otro sezonu pēc kārtas, viņiem ieņemot galveno favorītu statusu. Tikmēr vairākās komandās ir kardināli pamainījusies sastāvu dinamika, ir notikušas spēlētāju pārejas un ienākuši vairāki debitanti. Kādas pārmaiņas tas nesīs un ko sagaidīt no gaidāmās sezonas?
Viens latvietis NBA pirmo reizi kopš 2016. gada
Pēc tam, kad Šarlotas “Hornets” jūlijā Latvijas izlases spēles laikā atteicās no Dāvja Bertāna pakalpojumiem, bija skaidrs, ka NBA paliek vairs tikai viens latvietis – Kristaps Porziņģis. Salīdzinoši 2019. gadā NBA uzspēlēja četri mūsējie.
Augustā parādījās negaidītas ziņas, ka Milvoki “Bucks” parakstījusi pārbaudes laika līgumu ar Anžeju Pasečņiku, lai saprastu, vai latviešu centrs varētu būt noderīgs komandai. Pasečņiks četrās pārbaudes spēlēs vidēji laukumā pavadīja 13,3 minūtes, guva 5,3 punktus, savāca četras atlēkušās bumbas un pārtvēra vienu bumbu. No garajiem spēlētājiem Pasečņiks vidēji bija ceturtais rezultatīvākais un trešais labākais atlēkušajās bumbās.
Un neskatoties uz to, “Bucks” no Pasečņika atvadījās. Tas nozīmē, ka NBA šosezon spēlēs tikai viens latvietis. Pēdējo reizi tikai viens šīs zemes pārstāvis NBA spēlēja 2016. gadā, kad Porziņģis aizvadīja savu otro sezonu, bet debiju piedzīvoja Bertāns. Kopš 2016. gada NBA uzspēlējuši gan Rodions Kurucs, gan Dairis Bertāns, gan arī Pasečņiks. Pēdējo astoņu gadu laikā pašmāju NBA fani ir ļoti lutināti ar latviešu pārstāvniecību šajā līgā, tādēļ šobrīd fakts, ka palicis tikai Porziņģis, varētu šķist mazliet skumīgs.
Cik ātri Bronijs nokļūs G līgā?
Šobrīd pēc tā, kas notiek sociālajos tīklos un laukumā, Bronijs Džeimss nokļuvis visai drūmā situācijā. Viņa statistika pirmajās piecās pārbaudes spēlēs bija nekāda (vidēji 12,4 minūtēs 1,6 punkti ar 20% precizitāti 1,2 atlēkušās bumbas un 0,2 rezultatīvās piespēles). Laukumā viņš izskatījās precīzi tāpat, kāda bija viņa statistika. Nerealizēti soda metieni, vāja metienu precizitāte un tamlīdzīgi.
Bronijs neatstāja iespaidu, ka viņš ir cienīgs spēlēt NBA, neskatoties uz to, ka viņš no šogad draftētajiem ir galvas tiesu priekšā popularitātes ziņā. NBA konspirācijas teoriju piekritējs Gilberts Arenass pateica pat vienu loģisku ideju, proti, ka Bronijs NBA ir gluži kā influenceris, kurš palīdz popularizēt līgu ar savu tēlu, nevis sportisko sniegumu.
Tomēr pēdējā pārbaudes mačā viņš salādēja 17 punktus un bija visai produktīvs. Ar to gan joprojām nepietiek, jo šajā spēlē “Lakers” laukumā izlaida tikai dziļākos rezervistus un spēlētājus, kas drīzāk ir tuvāk G līgai nekā NBA. Un rezultāts likumsakarīgs – 74:132 pret “Warriors”, kas deva uzspēlēt gandrīz visiem, izņemot Stefanam Karijam.
Kādu ceļu veiks “Lakers”? Loģiski būtu ļaut pirmajā spēlē viņam iziet laukumā ar tēvu Lebronu, ierakstīties vēsturē kā pirmajam tēva-dēla duetam un ātri notīties. Būtu saprātīgi, ja viņš sezonas turpinājumu pavadītu G līgā, slīpētu savas basketbola prasmes un varbūt kādu dienu varbūt kļūtu par 13-15. spēlētāju NBA komandā. Jāatgādina, ka otrs “Lakers” debitants Daltons Nekts spridzināja priekšpēdējā pārbaudes spēlē. Viņš vienatnē guva 20 punktus pēc kārtas un kopumā iekrāja 35. Nekts kopumā pārbaudes spēļu laikā bija otrs rezultatīvākais “Lakers” spēlētājs un par 100% tiks saglabāts pamatsastāvā.
Tāpat visi atceras pērnā gada Lebrona ierakstu “X”, sakot, ka Bronijs viennozīmīgi varētu būt labāks par daudziem NBA spēlētājiem. “Karalis” gan ir īsts vīrs un savas trakās prognozes no soctīkliem ārā nedzēš.
Viedoklim par to, ka Bronijs nav gatavs NBA, nevajadzētu mainīties pēdējās pārbaudes spēles dēļ un skaidrs, ka viņam nekāda loma nebūs – galvenais treneris Dž. Dž. Rediks tomēr nav muļķis. Daži pat sociālajos tīklos pajokoja diezgan ļauni, rakstot, ka Bronijs karjeru varēs beigt vienlaikus ar savu tēvu…
https://twitter.com/NiteNiteCurry/status/1847125898585141347
Vai Vembanjama otrajā sezonā būs TOP 5 starp MVP kandidātiem?
Domājot par citplanētieti Viktoru, paliek mazliet bail. Grūti nepieminēt, ka viņš jau savā debijas sezonā bija labākais NBA aizsardzības spēlētājs, taču apskatnieki mazliet noraustījās šo balvu iedot debitantam, tāpēc izvēle krita uz nevienu citu kā Rūdiju Gobēru, kuram par labu spēlētāja dažādi advancētās metrikas rādītāji un dalība uzvarošā komandā.
Kāpēc Vembanjama bija pārliecinoši labākais NBA aizsardzības spēlētājs jau pirmajā sezonā? Jo viņš ir vienīgais, no kura pretinieki raustās. Pret nevienu centru ātros pretuzbrukumos spēlētāji nemēdz pārdomāt un griezties atpakaļ, lai meklētu citus risinājumus kā dabūt bumbu grozā… Izvēlēties trīspunktnieku, nevis metienu no groza apakšas – tāds ir Vembanjamas efekts.
Tikmēr otrā laukuma galā viņš kompetentiem NBA centriem lika izskatīties kā maziem bērniem. Grūti aizmirst viņa danku pret Tomasu Braientu, kura seja pēc tam izteica visu. Tomass pēc tam dažu sekunžu laikā pārdomāja visas savas dzīves izvēles…
Vembanjamu grūti vērtēt kā iespējamo MVP kandidātu galvenokārt tāpēc, ka neviens īsti netic “Spurs” un tas ir loģiski. Lai iesaistītos sarunā par šo apbalvojumu, ir nepieciešams būt konferences augšgalā, ko no “Spurs” būtu grūti prasīt. Jā, beidzot francūzim blakus ir saspēles vadītājs (Kriss Pols), nevis saspēles vadītāja izstrādājums (Džeremijs Sohans), taču Pola labākie gadi sen jau ir aiz muguras un diez vai viņi divatā aizvedīs “Spurs” līdz TOP4 konferencē.
Līdz ar to Vembanjama pilnīgi noteikti nebūs starp TOP3 kandidātiem, cīņā par MVP balvu, taču TOP5 varētu būt pavisam reāli, jo viņa statistika noteikti būs kosmiska. NBA pēdējo reizi “quadruple-double” tika fiksēts 1994. gadā, kad Deivids Robinsons sakrāja 34 punktus, 10 atlēkušās bumbas, 10 piespēles un 10 blokus. Lai arī tas notiek ļoti, ļoti reti, NBA faniem jābūt gataviem, ka Vembanjama to var paveikt jau gaidāmajā sezonā.
Kas ir fanu favorīts no Japānas Juki Kavamura?
Daudzi šādi spēlētāju, iespējams, dzird pirmo reizi. Lai arī pagaidām vēl nav pieejami oficiālie dati par spēlētāju svaru un augumu, Kavamura, iespējams, būs īsākais spēlētājs nākamsezon ar augumu 172 cm.
Kas īsti ir 23 gadus vecais japānis? 2023. gadā viņš debitēja Japānas augstākajā līgā un jau pirmajā sezonā tika atzīts gan par līgas vērtīgāko spēlētāju, gan labāko debitantu. Kavamura, iespējams, ir ātrākais un izveicīgākais spēlētājs “Grizzlies” rindās, turklāt viņa stiprākā puse ir piespēļu dalīšana un neatlaidīga cīņa aizsardzībā, kas dažubrīd atgādina Hosē Alvarado.
Kavamura pārbaudes mačos laukumā pabija 16,9 minūtes, guva 4,3 punktus, taču bija līderis visā komandā rezultatīvo piespēļu rādītājā – 4,8. Tāpat japānis ir ļoti atvērts – kopā ar Dža Morantu abi pat uzdejoja laukuma centrā. Kavamura ātri vien kļuvis par fanu favorītu ne tikai Memfisā, bet arī visā NBA. “Grizzlies” ar viņu parakstīja divvirzienu līgumu un skaidrs, ka viņš sava auguma dēļ nespēlēs lielu lomu, ja vispār tiks pie ievērības cienīga spēles laika. Droši vien Kavamuram lielākā daļa sezona aizritēs G līgā, tomēr tad, kad viņš izies NBA spēlē, ovācijas, visdrīzāk, būs līdzīgas kā savulaik Tako Folam.
Lonzo Bols ir atpakaļ?
Daudzi jau par viņu bija aizmirsuši, jo pēdējo reizi Lonzo laukumā devās pirms nepilniem trīs gadiem, līdz šim pēdējo regulārās sezonas spēli nospēlējot 2022. gada 14. janvārī. Pirms tam izskanēja pat šaubas par to, vai viņš nopietnas traumas dēļ vispār vēl kādreiz turpinās karjeru NBA līmenī.
Kas notika ar Lonzo Bolu? Un vai viņš vēl kādreiz spēlēs basketbolu?
Viņš pārbaudes mačos atgriezās ar solīdu sniegumu, liekot domāt, ka viens no “Bulls” svarīgākajiem spēlētājiem ir atpakaļ. Tomēr kopš 2022. gada daudz kas ir mainījies. Komandā vairs nespēlē Demars Derozans, baumas ap Zeka Lavīna aizmainīšanu norit jau bezgalīgi, bet Nikola Vucevičs, pret kuru tika atdots nopietns drafta kapitāls, ne tuvu nav uzskatāms par komandas zvaigzni. “Bulls” cerības nav daudzsološas, taču Bola gadījumā tas nozīmē vienu – viņš visu sezonu var apliecināt, ka ir atgriezies iepriekšējā līmenī un cerēt, ka sezonas otrajā pusē tiks aizmainīts uz kādu spēcīgāku komandu, jo “Bulls” organizācijas sakarā optimismam nav īpaša pamata.
NBA “veco” superzvaigžņu ēras beigas
Tādas līgas ikonas, kas ilgstoši dominēja NBA pēdējos 10 gadus un ilgāk – Lebrons Džeimss, Stefans Karijs, Džeimss Hārdens, Rasels Vestbruks, Kevins Durants, Kairijs Ērvings, Entonijs Deiviss, Damians Lilards, Džimijs Batlers, Pols Džordžs, Kavai Lenards, Kriss Pols – arvien straujāk tuvojas savu karjeru beigām. Piemēram Batlers, Deiviss, Hārdens, Vestbruks, Džordžs, Lenards, Lilards, Durants un Džeimss netika pāri pirmajai “play-off” kārtai aizvadītajā sezonā. Karijs un Pols pat neiekļuva izslēgšanas mačos.
Vienīgais no tā saucamās “iepriekšējās ēras” spīdekļiem, kas sasniedza finālu, bija Ērvings. Aizvadītās sezonas “play-off” dominējošie spēlētāji bija Džeisons Teitums, Džeilens Brauns, Luka Dončičs, Entonijs Edvardss, Šejs Džildžess-Aleksandrs, Džeilens Bransons. Un ja “play-off” vairs nedominē Lebrons, Durants vai Karijs, tas nozīmē, ka līgu ir pārņēmusi jauna paaudze.
Savus spēka gadus ir sasnieguši “Celtics” līderi Brauns un Teitums, tāpat visi NBA baidās no Dončiča un Jokiča. “Thunder” ar Džildžesu-Aleksandru priekšgalā tiek uzskatīta par vienu no spēcīgākajām komandām līgā, bet “Knicks” ar savu līderi Bransonu tiek vērtēti kā vieni no favorītiem uz titulu. Tāpat grūti apšaubīt Jaņņa Adetokunbo dominanci brīžos, kad viņš nav traumēts.
Tikmēr īsti neviens vairs netic, ka, piemēram, Karijs ar “Warriors”, Džeimss ar “Lakers” vai Durants ar “Suns” šosezon noteiks toni NBA. Daudzi vairāk noticēs, ka Edvardss vai Dža Morants savas komandas aizvedīs līdz konferenču fināliem nekā, ka kāds no izcilajiem veterāniem izcīnīs savu kārtējo (vai pirmo) titulu.
Kura komanda var apdraudēt “Celtics”?
Bostonas “Celtics” starpsezonā saglabāja sastāva kodolu, kā arī komandai uz īsu brīdi pievienojās aizsargs Lonijs Vokers. Daudziem bija pārsteigums, ka viņš pēc pārbaudes mačiem tik atskaitīts no sastāva, zinot, ka Vokers principā pat varētu būt pamatsastāva spēlētājs dažās NBA lejasgala komandās. Tomēr runā, ka iemesls esot bijusi nauda un loma komandā. Ja “Celtics” viņš labi ja nāktu uz maiņu un saņemt salīdzinoši niecīgu atalgojumu, tad kādā vājākā komandā viņš garantēti būtu stabils spēlētājs ar solīdāku atalgojumu par veterāna minimumu.
Šogad “Celtics” būs jāiztiek bez Porziņģa, taču cerams, ka 2025. gada sākumā viņš jau varēs būt ierindā. Pirmo vietu Austrumu konferencē “Celtics” sakārtos arī bez Kristapa, tāpēc uztraukumam nav pamata. Galvenais, lai liepājnieks ir 100% gatavs uz izslēgšanas spēlēm, jo tas, vai Bostona izcīnīs savu otro trofeju pēc kārtas būs ļoti lielā mērā atkarīgs no Porziņģa, kurš objektīvi ir trešais labākais spēlētājs komandā.
“Celtics” no Austrumu konferences lielāko konkurenci sastādīs “Knicks”, “Bucks”, “76ers” un varbūt arī “Cavaliers”. Šobrīd šķiet, ka visvairāk būtu jābaidās no Ņujorkas, kuru pamatsastāvs talanta ziņā var pat konkurēt ar “Celtics” – Karls Entonijs Taunss, Džeilens Bransons, Makeils Bridžess, Odžī Anunobī un Džošs Hārts. Turklāt “Knicks” ne tikai ir veikuši ievērojamus sastāva uzlabojumus, tā ir arī sūrākā komanda NBA – spēlētāji cīnās par katru milimetru, lec pēc katras atlēkušās bumbas un ja vajag, spēlē 48 minūtes. Nekādi mīkstie pie Toma Tibodo nespēlēs, tāpēc tas “Knicks” padara vēl bīstamāku.
Rietumu konference būs ļoti neprognozējama, tomēr sastāvu ziņā “Thunder”, “Mavericks”, “Timberwolves” un “Grizzlies” varētu būt reālākie pretendenti uz finālsēriju. “Nuggets” ar, iespējams, NBA labāko spēlētāju Jokiču nav veikuši ievērojamus pastiprinājumus un viņa “Robins” – Džamals Marejs – pēdējā laikā izskatās biedējoši vāji. Rietumos lielā mērā viss būs atkarīgs no tā, vai Dončičs iesoļos vēl nākamajā līmenī un vēlreiz teju vienatnē ievedīs “Mavs” finālā, kā saspēlēsies “Timberwolves” ar jaunpienācējiem Džūliusu Rendlu un Donti Divinčenzo, kā progresēs jau tā spēcīgie “Thunder” un ko demonstrēs “uz papīra” viena no NBA spēcīgākajām komandām “Grizzlies”.
Memfisa un Morants ir atpakaļ?
Pēc pilnīgi izgāztas aizvadītās sezonas, par ko parūpējās nepieklājīgi liels traumu skaits, daudzi jau ir aizmirsuši, ka divas sezonas iepriekš “Grizzlies” bija viena no Rietumu konferences favorītēm. 2022./23. gada regulāro sezonu “Grizzlies” pabeidza otrajā vietā Rietumos.
Pagājušajā sezonā Memfisai bija tik daudz traumu, ka dažubrīd laukumā nāca teju G līgas komanda. Izkrita visi – Dža Morants, Desmonds Beins, Džerens Džeksons, Brendons Klarks, Markuss Smārts un vēl vairāki. Uz tā rēķina uzspīdēja tāds basketbolists kā Vinss Viljamss, kurš nopelnīja sev pilnvērtīgu līgumu un kas diez vai būtu noticis ar visiem vadošajiem spēlētājiem sastāvā.
“Grizzlies” pamatsastāvs ir ļoti jaudīgs – Morants, Beins, Smārts, Džeksons un viena no gaidāmās sezonas intrigām Zeks Īdijs. Daudzi, iespējams, nezina to, ka debitants Īdijs dalīs garākā spēlētāja titulu ar Vembanjamu, jo abi ir 224 centimetrus gari. Un lai arī kanādietis nav ne tuvu Vembanjamas līmenī, viņš ir krietni labāks, piemēram, par Bobanu Marjanoviču un ne tuvu nav uzskatāms par “tizlu” garo. Īdiju šī gada draftā Memfisa ieguva ar devīto numuru, taču pēc snieguma pārbaudes mačos un Vasaras līgā viņš tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem favorītiem uz labākā debitanta balvu.
Morants pēc traumām un dažādiem skandāliem ir atpakaļ, visticamāk, spēcīgāks kā jebkad. Viņu pamatoti var uzskatīt par MVP kandidātu, kurš var būt gan rezultatīvākais spēlētājs NBA, gan arī līderis uzvarošā komandā. Viņam blakus Beins un Džeksons ir augstākā līmeņa zvaigznes, kā arī pieredzējušais Smārts nevienam neļaus laukumā atslābt. Rezervē Memfisai būs gluži vai viss aizvadītās sezonas pamatsastāvs – daudzsološais Džī Džī Džeksons, Viljamss, Klarks, Santi Aldama, Džons Končars un citi.