NBA zvaigznes silda beņķus un ēd ananāsus

Aizvadītas četras NBA spēļu naktis un ir piedzīvoti neskaitāmi burvīgi mirkļi –  izcila debitanta pirmā spēle, veterāna atgriešanās spozmē, traumu sadziedešana un atkalredzēšanās laukumā ar vecajām sejām. Bet operetes skaisto runu un basketbola deju aizēno jaunietis ar tumbiņu no Ķīnas – čarkstošs un nevietā. Tas neģēlis ir augstākās raudzes spēlētāju traumas, atpūtas, saudzēšanas un citas šīs problēmas māsas.

Visi NBA līgas kvēlākie sekotāji esam katras nakts notikumu patrioti. Un kas notiek ar patriotiem? Reizēm viņu acu gaišumu aizklāj rozā brilles, brilles aizmiglo patieso skatienu teritorijā. Ja cenšamies šo samilzušo problēmu skatīt gaišā, ne brīvdienu vakara, prātā, tad saprotam, ka tas ir jārisina.  Šobrīd NBA teritorijā, jau pēc nepilnas nedēļas spēlēm, ir viena plaisa. Kāpēc daļa spēlētāju tik daudz un tik bieži izlaiž vairākas spēles mēnesī?

Reklāma
Saturs turpinās

“Load management” pirmo reizi NBA vidē sāka izskanēt pirms aptuveni desmit gadiem, bet tad vēl tas bija rets atradums. Tolaik vēl dominēja vecie buki un viņu mentalitāte – jāspēlē katrā spēlē un kamēr nav asiņu, nav problēmu. Skaisti, nostaļģiski, bet mūsdienās reti sastopami. Nebūt nē, nav jāveļ vaina uz spēlētājiem un 90% gadījumu, kad viņi saka, ka pats jau es labprāt spēlētu, es viņiem arī ticu. Pareizāk būtu, komandu vadības locekļi ir ļoti uzmanīgi ar saviem dārgumiem.

Savā ziņā šo atpūtu laikmetu es liktu soli solī ar analītisko datu augšupeju NBA vidē. Desmit iemesti tālmetieni ir vērtīgāki, nekā četrpadsmit iemesti pustālie metieni. Labāk spēlētājs atpūšās katru piekto spēli un ir formā izslēgšanas spēlēm, nekā gūst smagu savainojumu un tiek izlaista visa sezona. Skan jau pareizi un analītikas daļai es piekrītu, bet ne idejai par tik biežo spēlētāju atpūtināšanu. Protams, ir neskaitāmas nianses, kurām es neesmu un visticamāk nekad nebūšu pietuvināts. Sākot ar traumu patiesajām nopietnībām un katra ķermeņa specifiku. Bet skatot situāciju no malas, viss šķiet slikti.

Divas Fīniksas “Suns” zvaigznes jau izlaidušas spēles – Bredlijs Bīls vēl nav piedalījies nevienā no trim sezonas spēlēm, Devins Bukers piedalījies tikai vienā. Maiami “Heat” 34 gadus jaunais veterāns Džimijs Batlers jau pēdējās pāris sezonas izlaiž 20 spēles ar garantiju. Arī šosezon jau vienu no trijām izlaidis. Klīvlendas Donovans Mičels izlaidis vienu, Dariuss Gārlands jau divas no trim. Šie ir pirmās lielā kaluma zvaigznes, kuras šogad kritušas, katram savi iemesli un citam patiešām ir kādas veselības problēmas, bet pēc četrām dienām šī ir doma, kas manu prātu ieskauj visvairāk.

Kā šo problēmu risināt, noteikti jautāsiet? Nav man pie rokas maģīskās kristāla bumbas, kas man pačukstētu priekšā atbildi. Bet es esmu piekritējs viedoklim – tev jāpaliek gatavam, lai tu vienmēr būtu gatavs jeb “stay ready, so you don’t have to get ready”. Tulkojumu tam meklēju pašu spēlētāju vārdos, ir neskaitāmi podkāsti un intervijas, kurās esošie un tikko karjeru beigušie spēlētāji stāsta par treniņiem sezonas laikā. Kā kultūra ir mainījusies no divi tūkstošo gadu sākuma, līdz vidum un aizvadītās dekādes pāreja esošajā. Tās ir drastiskas pārmaiņas ikdienas darbā sezonas laikā. Kādreiz spēlētāji aizvadīja vismaz vienu sakarīgu treniņu dienā, kurā zināja, ka ķermenis tiks pārbaudīts, kurā jāspēlē ar atdevi un spēlētājs saglabās tonusa līmeni dienas garumā, dienu no dienas. Šobrīd gandrīz neviena NBA komanda netrenējas sezonas laikā. Saucamais metienu treniņš un viss. No sērijas, taupam ķermeni, lai tikai var nospēlēt. Man tas šķiet diezgan ačgārni. Jā, iepriekšējās dekādēs neprata tikt galā ar traumu, kad tā tika gūta, jo pietrūka zināšanas, vēsturisku piemēru un medicīnas ekipējuma. Šobrīd ir sasniegts ievērojams progress šajos lauciņos, bet spēlēšanas apjoma ziņā ir regress. Šķistu, ka attīstoties medicīnai, spēlētāju gatavība arī augtu.

Analītika sastopās ar biznesu, bizness ar uzvarām, uzvaras ar plāniem, plāni ar problēmām. Drūmas pārdomas pašā sezonas startā, bet ne man tādas vienam, it īpaši Fantasy pasaulē. Latvijas Fantasy Līgas menedžeri paši šo likstu ir cilājuši prātā un katram noteikti ir savs risinājums kā padarīt savu komandu par to, kurā būs vismazāk traumu.

Starpcitu, viss nemaz nav tik slikti. NBA komisārs Adams Silvers ir ieviesis jaunus ierobežojumus dažādu augstākā kaluma balvu iegūšanai saistībā ar šo, piemēram, MVP balvu var iegūt tikai, ja nospēlē vismaz 65 spēles sezonā. Paša finanses un karjeras mantojums uz līnijas. Uzskatu, ka arī spēlētājiem sāk apriebties sliktā slava un viņi to grib mainīt. Progresu aiz ne tik tāla horizonta es redzu. Lai šis raksts kļūst par atvadu sākumu šai bēdai!

2. nedēļas kalendārs

Komandas ar četrām spēlēm. Labākais kalendārs: Bruklina, Šarlote, Čikāga, Klīvlenda, Dalasa, Denvera, Detroita, Goldensteita, Indiāna, Memfisa, Ņūorleāna, Orlando, Fīniksa, Portlenda, Toronto, Jūta.

Komandas ar divām spēlēm. Sliktākais kalendārs: Hjūstona, LAC, Filadelfija, Sakramento.

Spēlētāji ar vērtību, kurus vari atrast starp brīvajiem aģentiem

Ksavjērs Tilmans, Džeilens Džonsons, Kenteivius Koldvels-Poups, Kems Tomass, Aizeja Stjuarts, Makss Struss

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām