Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) sadarbojas ar Šveices varasiestādēm un piedāvā to pieprasīto informāciju, jo tas ir organizācijas interesēs, trešdien notikušajā preses konferencē paziņoja FIFA preses sekretārs Valters de Gregorio.
Kā zināms, trešdienas rītā divu atšķirīgu izmeklēšanu gaitā tika aizturētas augsta līmeņa FIFA amatpersonas un norisinājās kratīšana organizācijas galvenajā mītnē. De Gregorio atklāja, ka veiktās darbības norisinājušās vienā laikā, jo uz 65.FIFA kongresu ieradušās abās lietās iesaistītās personas.
ASV varasiestādes plāno izvirzīt kriminālu apsūdzību pret vairākiem esošajiem un bijušajiem FIFA izpilddirektoriem, kuri saistīti ar korupciju, pie tam seši pārstāvji jau ir aizturēti.
Tikmēr Šveices ģenerālprokuratūra paziņojusi, ka veikta kratīšana FIFA mītnē, tās laikā konfiscēti dokumenti un dati. Kratīšana notikusi izmeklēšanas gaitā par iespējamo naudas atmazgāšanu un korupciju, kas saistīta ar tiesību piešķiršanu Krievijai un Katarai rīkot attiecīgi 2018. un 2022.gada Pasaules kausu finālturnīrus.
Kā uzsvēra de Gregorio, lietas izmeklēšanu, kuras laikā šodien tika veikta kratīšana, pagājušā gada novembrī ierosinājusi pati FIFA.
“Mēs sadarbojamies un piedāvājam pieprasīto informāciju, jo tas ir mūsu interesēs. Redzēju informāciju sociālajos tīklos un medijos, lasīju dažādas spekulācijas par lietu. Varu atkārtot, ka FIFA prezidents Zeps Blaters tur nav iesaistīts,” atzīmēja de Gregorio, uzsverot, ka šī nav tā pati laimīgākā diena FIFA vēsturē. “Tas ir smags brīdis, jo mēs arī ciešam. Tomēr tas ir labi priekš FIFA. Jā, tas nav labi organizācijas tēlam un reputācijai, taču mēs būsim no tā ieguvēji. Process norisinās, tas ir sāpīgi, bet esam uz pareizā ceļa.”
Tāpat FIFA preses sekretārs apstiprināja, ka iecerētais 65.FIFA kongress, neraugoties uz skandāliem, norisināsies.
“Šī lieta nekādā veidā nav saistīta ar vēlēšanām. Mēs turpinām savu dienaskārtību, kongress norisināsies,” stāstīja de Gregorio.
Tāpat viņš pauda, ka, neraugoties uz veiktajām kratīšanām, 2018. un 2022.gada Pasaules kausu finālturnīri norisināsies Krievijā un Katarā.
“Tas ir fakts uz šodienu. Es neielaidīšos nekādās spekulācijās par to, kas varētu būt nākotnē,” strikts bija de Gregorio.
Tikmēr ASV varasiestāžu ierosinātajā lietā pret aizturētajiem izvirzītas vairākas apsūdzības, tostarp par naudas atmazgāšanu, krāpšanu, nodokļu nemaksāšanu un šantāžu.
Kā ziņo mediji, aizturēto vidū ir arī Kostarikas Futbola federācijas (FCF) prezidents Eduardo Li.
Aizdomās turamo personu vidū ir Ziemeļamerikas, Centrālamerikas un Karību zonas Futbola asociācijas (CONCACAF) vadītājs un FIFA viceprezidents Džefrijs Vebs, kā arī viņa kolēģis Euhenio Figueredo no Urugvajas, kurš agrāk pildījis Dienvidamerikas futbola asociācijas prezidenta pienākumus. Tāpat aizdomu ēna krīt uz bijušo FIFA viceprezidentu Džeku Vorneru no Trinidadas un Tobago.
2018.gadā Pasaules kauss iecerēts Krievijā, bet četrus gadus vēlāk tas norisināsies Katarā. Abas rīkotājvalstis iepriekš saskārušās ar bargu kritiku, turklāt netiek izslēgts, ka tās tiesības rīkot turnīru ieguvušas korupcijas ceļā.
Balstoties uz bijušā ASV federālā prokurora Maikla Garsijas 18 mēnešus ilgās izmeklēšanas rezultātiem, FIFA Ētikas komiteja pagājušā gada novembra vidū secināja, ka saistībā ar abām Pasaules kausu norises vietām nav jēgas rīkot jaunu balsojumu, jo vienkārši trūkst pierādījumu tam, ka kaut kas tiešām darīts nepareizi, kad valstis 2010.gadā tika pie iespējas organizēt prestižās sacensības.
Pats Garsija par Ētikas komitejas lēmumu pauda asu kritiku. Viņš uzskatīja, ka daudzi viņa apkopotie fakti tikuši nepareizi interpretēti, kas novedis pie greiziem secinājumiem.
Ētikas komiteja uzskata, ka izmeklēšanas laikā nav atrasti iemesli, kuru dēļ līdzīgu balsojumu procesuālā gaita nākotnē būtu jāmaina. Tāpat jebkādās prettiesiskās darbībās tika attaisnots Blaters.
Kā zināms, pēc pieciem gadiem, kad FIFA lems par 2026.gada Pasaules kausa rīkotāju likteni, organizatorus noteiks FIFA kongress, nevis FIFA izpildkomiteja, kā tas bija līdz šim.
Avots: LETA
Foto: Getty