Maikls Garsija, foto: The Guardian
Pēc Vācijas laikraksta “Bild” paziņojuma, ka tas ieguvis bijušā ASV federālā prokurora Maikla Garsijas pretrunīgo un jūtīgo ziņojumu saistībā ar korupcijas aizdomām cīņā par 2018. un 2022.gada Pasaules kausa norises tiesību iegūšanu, Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) to otrdien negaidīti publicējusi savā mājaslapā internetā.
Kā pavēstījusi FIFA, ziņojumu izlēmusi publicēt organizācijas ētikas komiteja, kaut tās pirmā sēde nesen ievēlētā sastāvā būs vien nākamnedēļ. Tiek uzsvērts, ka FIFA prezidents Džanni Infantīno vairākkārt aicinājis publicēt ziņojumu, tomēr to allaž aizlieguši darīt bijušie ētikas komitejas vadītāji.
“Ētikas komiteja bija plānojusi apspriest iespēju publicēt ziņojumu. Tomēr tā kā dokuments ir nelegāli nopludināts Vācijas laikrakstam, jaunie komitejas vadītāji izlēmuši to publicēt nekavējoties, lai izvairītos no maldinošas informācijas izplatīšanās,” teikts paziņojumā.
Pirmdienas vakarā laikraksts “Bild” vēstīja, ka ieguvis Garsijas nepublicēto ziņojumu, kura 430 lappusēs aprakstīts arī kā trīs bijušās FIFA amatpersonas Kataras Futbola federācijas privātajā lidmašīnā lidojušas uz ballīti Riodežaneiro, kā arī, piemēram, ka divi miljoni dolāru samaksāti FIFA amatpersonas desmit gadus vecajai meitai.
2018.gadā Pasaules kauss iecerēts Krievijā, bet četrus gadus vēlāk tas norisināsies Katarā. Netiek izslēgts, ka abas valstis tiesības rīkot sacensības ieguvušas korupcijas ceļā.
Kā pavēstīja “Bild” izmeklējošais žurnālists Pēters Rosbergs, ziņojumā nav atrasti pierādījumi, ka Krievija vai Katara nopirka rīkošanas tiesības. “Tomēr ir ļoti daudzi spēcīgi indikatori, īpaši saistībā ar Kataru, tāpēc cits secinājums ir grūti iespējams.”
Rosbergs nosauca Garsijas ziņojumu par “pilnībā korumpētas sistēmas atainojumu”, atgādinot, ka tas pēc kriminālizmeklēšanas noveda pie daudzu futbola amatpersonu arestiem.
Bijušo ASV federālo prokuroru Garsiju 2014.gadā FIFA nolīga, lai viņš veiktu izmeklēšanu skandālā saistībā ar 2018. un 2022.gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīra rīkotāju noteikšanu. 2014.gada decembrī Garsija no amata atkāpās, protestējot pret FIFA lēmumu nepublicēt ziņojumu.
Balstoties uz Garsijas 18 mēnešus ilgās izmeklēšanas rezultātiem, FIFA Ētikas komiteja mēnesi pirms izmeklētāja atkāpšanās secināja, ka saistībā ar abām Pasaules kausu norises vietām nav jēgas rīkot jaunu balsojumu, jo vienkārši trūkst pierādījumu tam, ka kaut kas tiešām darīts nepareizi, kad valstis 2010.gadā tika pie iespējas organizēt prestižās sacensības.
Līdz Pasaules kausa sacensībām Krievijā vairs ir atlicis tikai gads. Tieši pašlaik šī valsts uzņem Konfederāciju kausa turnīru, kas allaž risinās gadu pirms finālturnīra.
Šis ir jau otrais skandāls nedēļas laikā, jo svētdien britu medijs “The Mail” vēstīja, ka 2014.gadā Krievijas izlases futbolisti valsts finansētās dopinga sistēmas ietvaros varētu būt lietojuši sniegumu uzlabojošas vielas. Šādi jaunumi atkal skaļākus padarīja aicinājumus atņemt pasaules lielākajai valstij tiesības rīkot Pasaules kausa finālturnīru.
Kā rakstīja “The Mail”, valsts finansētajā dopinga programmā, ko atklāja tā sauktais Maklarena ziņojums, starp vairāk nekā 1000 cilvēkiem bijis viss 2014.gada Krievijas izlases sastāvs un vēl 11 citi futbolisti. Krievijas vicepremjers un Futbola savienības prezidents Vitālijs Mutko šīs apsūdzības nosauca par absurdu, bet FIFA atzina, ka tās izmeklē.
“The Mail” gan piebilda, ka nav tiešu pierādījumu, ka futbolisti lietoja dopingu.
Kā zināms, pēc Maklarena ziņojuma pērn Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs startēja tikai viena Krievijas vieglatlēte, bet no paraolimpiskajām spēlēm tika izslēgta visa Krievijas delegācija.
Tāpat tieši otrdien Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) pavēstīja, ka diskvalificētā Krievijas Antidopinga aģentūra (RUSADA) var daļēji atsākt strādāt. Krievijas pusei tagad būs ļauts “plānot un koordinēt” sportistu dopinga pārbaudes, tomēr to uzraudzīs starptautiski eksperti.
RUSADA bija diskvalificēta kopš 2015.gada novembra, jo palīdzēja slēpt valsts sportistu dopinga lietas.
Tāpat otrdien revīzijas, nodokļu, darījumu un konsultāciju pakalpojumu sniedzēja EY Krievijas nodaļas vadītājs Aleksandrs Ivļevs tika ievēlēts par RUSADA uzraudzības padomes vadītāju, aizstājot slaveno kārtslēcēju Jeļenu Isinbajevu, kurai tika aizliegts ieņemt šo amatu, lai nerastos interešu konflikts.
Krievijas antidopinga laboratorija Maskavā un Krievijas Vieglatlētikas federācija milzīgā dopinga skandāla ietvaros joprojām ir diskvalificēti.