Latvijas fanu cerību piepildīšanās? Vai Porziņģis var būt drošs par dalību Zvaigžņu spēlē?

13/01/2024 17:08
Nokopēts
Kristaps Porziņģis

2023./2024. gada Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezona jau tuvojas ekvatoram – visas komandas aizvadījušas jau gandrīz pusi no mačiem. Ja sezonas pirmā puse ierasti ir klusāka, tad šogad scenārijs tika pamainīts un tika aizvadīts vēsturē pirmais “in-season” turnīrs jeb NBA kauss, bet, iesoļojot Jaunajā gadā, NBA atgriežas pie šajā sezonas nogrieznī sev ierastajām intrigām – potenciālajiem maiņu darījumiem un Zvaigžņu spēles balsojumu.

Šajā rakstā piedāvāsim ielūkoties tematā, kas īpaši aktuāls varētu būt Latvijas basketbola faniem. Vēl tikai līdz 20. janvārim NBA faniem ir iespēja atdot balsis par saviem iecienītākajiem spēlētājiem, tādā veidā viņiem palīdzot iekļūt Zvaigžņu spēlē. Starp kandidātiem uz iekļūšanu šajā vērienīgajā mačā pretendē arī Kristaps Porziņģis, kurš šobrīd balsojumā starp visiem Austrumu konferences uzbrucējiem un centriem jeb garajiem spēlētājiem atrodas sestajā vietā.

Reklāma
Saturs turpinās

Lai gan balsojumā fani (50% no balsīm), spēlētāji (25%) un mediji (25%) nosaka tikai starta piecinieku, tas arī palīdz ieskicēt kopējo situāciju un visai precīzi ļauj saprast, kuri basketbolisti uz dalību Zvaigžņu spēlē patiešām nopietni pretendē un varētu aizpildīt atlikušās septiņas vietas katras konferences sastāvā.

Trīs vietas Austrumu starta pieciniekā būtībā jau ir rezervētas. Jannis Adetokunbo (Milvoki “Bucks”), Džeisons Teitums (“Celtics”) un Žoels Embīds (Filadelfijas “76ers”) – trīs MVP kandidāti, trīs Austrumu konferences vadošo komandu līderi un Zvaigžņu spēles balsojumā trīs no četriem visvairāk balsu ieguvušajiem spēlētājiem. Ja par balsojuma līderiem Rietumos un fanu iecienītākajiem Austrumu aizsargiem var būt pretenzijas, tad par Adetokunbo, Teitumu un Embīdu viedoklis, visdrīzāk, sakritīs arī medijiem un spēlētājiem.

Tas vienlaikus nozīmē to, ka Porziņģim būs jāpaļaujas uz treneru balsojumu – tieši NBA komandu stūrmaņi ir tie, kas noteiks septiņus rezervistus gan Austrumu, gan Rietumu komandā. Treneri savas attiecīgās konferences ietvaros veiks balsojumu, kurā viņiem ir jāizvēlas divi aizsargi, trīs garie spēlētāji un divi basketbolisti, neatkarīgi no pozīcijas. Ko tas nozīmē? To, ka Porziņģim treneru balsojumā ir jātiek starp šiem trim garajiem spēlētājiem vai diviem basketbolistiem, kuri ir pelnījuši piedalīties Zvaigžņu spēlē par spīti konkurencei savā pozīcijā.

Bet kā ir šobrīd? Porziņģis šosezon laukumā ir devies 28 no 38 “Celtics” spēlēm, kurās viņš izcēlies ar vidēji 19,3 punktiem, 6,8 atlēkušajām bumbām un 1,8 bloķētiem metieniem. Porziņģim efektivitātes ziņā, pat paskatoties tikai uz tādu rādītāju kā metienu precizitāti (52,8%), šī ir pārliecinoši labākā sezona karjerā, kamēr viņa komanda dominē. Vai ar to ir pietiekami? Aplūkojot Porziņģa konkurentus cīņā par iekļūšanu Zvaigžņu spēlē, mēģināsim secināt – vai latvietis savu dalību mačā varbūt pat jau ir nodrošinājis?

Porziņģim kāpums Zvaigžņu spēles līdzjutēju balsojumā

Džimijs Batlers

NBA Zvaigžņu spēles balsojumu topos katru gadu ir atrodami spēlētāji, kuri tur iekļuvuši, pateicoties vērienīgai karjerai. Batlera atrašanās ceturtajā vietā starp Austrumu uzbrucējiem un centriem varētu būt tāds gadījums – Maiami “Heat” līderis soļo pretī savai visneproduktīvākajai sezonai pēdējo četru gadu laikā.

Vārds “neproduktīvākā” gan nenozīmē ko pavisam katastrofālu, jo Batlers šosezon izcēlies ar vidēji 21 punktu, trāpot 46,4% metienu, piecām atlēkušajām bumbām un 4,5 rezultatīvām piespēlēm. Bet, līdzīgi kā iepriekšējās sezonās, Batleram problēmas sagādājusi veselība (izlaisti 13 mači), kamēr “Heat” turpina pēdējos gados ierasto praksi un regulārajā čempionātā spēlē nestabili (bilance 22-16 un septītā vieta Austrumos). Pērn “Heat” spēlēja līdzīgā līmenī, Batlers bija labāks, taču viņš tika atstāts aiz Zvaigžņu spēles “borta”.

Paredzams, ka šogad notiks līdzīgi – vai pamatoti? Manuprāt, jā, jo šosezon “Heat” ar Batleru ierindā nav spēlējusi “pārdabiski” (13 uzvaras 23 mačos), tostarp komandā ir tāds spēlētājs kā Bems Adebajo, par kuru tiks runāts nedaudz vēlāk, kamēr Porziņģis ar krietni limitētākām iespējām uzbrukumā ir produktīvāks un sekmē “Celtics” uzvaras (ar latvieti ierindā “Celtics” bilance ir 21-7). Šī iemesla dēļ priekšroku Austrumu garo spēlētāju “hierarhijā” būtu jādod Porziņģim.

Džeilens Brauns

Vislielākās bažas “Celtics” un Porziņģa faniem pēc latvieša nonākšanas Bostonā, visdrīzāk, bija tieši par Braunu – viņš karjeras laikā bijis tāda tipa spēlētājs, kurš laukumā vairāk domās par sevi, nevis komandas biedriem. Tāpat Brauns jūlijā tika pie grandiozākā līguma NBA vēsturē, kas spiedienu uz basketbolistu varēja palielināt vēl vairāk, taču sezonas pirmais nogrieznis ir apliecinājis pretējo – tieši Brauns kļuvis par vienu no “Celtics” patīkamākajiem pārsteigumiem.

Statistikas ailēs, salīzinājumā ar iepriekšējām sezonām, nekas kardināli nav mainījies – Braunam likumsakarīgi kritusies rezultativitāte (23,1 p.), kas joprojām ir piektais labākais rādītājs starp Austrumu garajiem spēlētājiem (priekšā ir Embīds, Adetokunbo, Teitums un Džūliuss Rendls), citi rādītāji palikuši tajā pašā līmenī, bet viņš ir iekļāvies “Celtics” uzbrukuma shēmā un ar savām individuālājām darbībām izcēlies krietni mazāk nekā iepriekš. Tostarp pat var apgalvot, ka Porziņģim tieši ar Braunu izveidojusies vislabākā sadarbība – to norādījuši abi spēlētāji, tam arī vairākkārt apliecinoties laukumā. Lai gan Porziņģis un Brauns ir labi strādājošs mehānisms, taču tas, ka Brauns izpelnās vairāk fanu atzinības, ir saprotami, jo, manuprāt, viņam komandas interesēs ir nācies ziedoties visvairāk. Un Brauns visai acīmredzami “Celtics” komandā joprojām tiek uzskatīts par otro opciju aiz Teituma, kas arī viņa “akcijas” nedaudz uzlabo.

Džeilens Brauns un Kristaps Porziņģis

Džeilens Brauns un Kristaps Porziņģis | Foto: Bostonas “Celtics”

Bems Adebajo

22-16 un septītā vieta Austrumos. Šo situāciju turnīra tabulā piesaucu jau otro reizi, jo tieši aiz Porziņģa topā atrodams vēl viens Maiami “Heat” spēlētājs. Ja Batlera gadījumā piesaucu tā saucamo “atzinību par pagātni”, tad šoreiz gan ir citādāk, jo tas, ka Adebajo ticis novērtēts mazāk kā viņa zvaigžņotais komandas biedrs, ir visai netaisnīgi. “Heat” centrs, turpinot iepriekšējo gadu tendences, ir turpinājis progresēt un kļuvis par Maiami stabilāko spēlētāju (22,0+10,4+4,1).

Ja Adebajo balsojumā atrastos priekšā Porziņģim, taču aiz muguras būtu Batlers, tas būtu daudz saprotamāk par pašreizējo situāciju. Tas gan Porziņģim var nostrādāt par labu, jo treneru balsojumā Adebajo atņems balsis no Batlera un otrādi – paredzams, ka treneri par diviem “Heat” spēlētājiem vienlaicīgi nebalsos.

Džūliuss Rendls

Austrumu konferences “mikslī” no trešās līdz astotajai vietai atrodas arī Ņujorkas “Knicks”. Komanda, kurā ir divi izteikti līderi – saspēles vadītājs Džeilens Bransons (25,8+3,8+6,4) un Rendls (24,4+9,2+4,8). Bez viena vai otra no šiem spēlētājiem Ņujorkai sekmētos pavisam grūti un abi būtu pelnījuši dalību Zvaigžņu spēlē, bet jāvaicā jau iepriekš prasītais jautājums – vai treneri būs gatavi veltīt divas vietas sastāvā “Knicks” basketbolistiem, kuru pārstāvētā komanda šobrīd (22-16, sestā vieta Austrumos) atrodas būtībā turpat, kur pērn (48-34, piektā pozīcija)? Visdrīzāk, ka nē.

Pagājušajā gadā situācija bija visai līdzīga – gan Bransons, gan Rendls nopietni pretendēja uz dalību Zvaigžņu spēlē, taču treneru balsojumā “apdalīts” tika Bransons, kamēr Rendls tika izraudzīts dalībai mačā. Šosezon Bransons atkal ir spēris soli uz priekšu, kamēr Rendls ir palicis savā līmenī – tieši tāpēc, manuprāt, treneriem priekšroka šogad būtu jādod tieši Bransonam, kā arī Rendla atrašanās balsojumā aiz Porziņģa, neteiksim, ka ir pilnībā pelnīta, bet likumsakarīga.

Paolo Bankero

Pēc neticamā sezonas sākuma Orlando “Magic” komanda ir “piezemējusies” un šobrīd Austrumos ar bilanci 21-17 ieņem astoto vietu. Neskatoties uz to, progresēt turpinājis 2022. gada drafta pirmais numurs Bankero. Vidēji 23 punkti, 7,1 bumbas zem groziem un 4,8 rezultatīvas piespēles, tostarp lielisks Bankero bijis kopš gadumijas – pēdējās astoņās spēlēs viņa kontā 29,6+8,1+5,8.

“Magic” šobrīd gan ir šķērslis, jo savainojumā ir iedzīvojies cits vadošais spēlētājs Francs Vāgners – ja Bankero turpinās tā spēlēt, treneri savos blociņos pie viņa vārda, visdrīzāk, ieliks vēl vairāk plusiņu. Un, līdzīgi kā faniem, arī treneriem atmiņa bieži vien ir “īsa” – proti, sniegums tieši decembra/janvāra nogrieznī pirms Zvaigžņu spēles ir svarīgāks nekā paveiktais oktobrī/novembrī, kad savu stabilāko sniegumu demonstrēja Porziņģis. Tas arī būs izšķirošais faktors. Ja “Magic” tabulā pakāpsies, tad priekšroka būs Bankero, bet pretējā gadījumā – Porziņģim. Pašreizējā situācija par labu spēlē latvietim, un tas, ka viņš ticis pie vairāk balsīm kā Orlando spēlētājs, ir saprotami, jo “vienradža” statistika, ņemot vērā limitētās iespējas, ir tikai nedaudz sliktāka.

Mikels Bridžess

Spēlētājs, par kuru atrašanos starp “frontcourt” spēlētājiem vispār varētu izveidot citu diskusiju, šosezon nav spējis turpināt pērn Bruklinas “Nets” sastāvā iesākto “Pelnrušķītes stāstu”. Kad pagājušā sezonā Bridžess tika iesaistīts Kevina Duranta maiņas darījumā un no Fīniksas “Suns” tika aizmainīts uz “Nets”, viņš “uzplauka” un tobrīd visai bezcerīgo Bruklinas komandu spēja noturēt “play-off” zonā. Šobrīd “Nets” ar bilanci 16-22 ir desmitā Austrumos un to sagaida smaga cīņa par iekļūšanu “play-in” turnīrā.

Jā, Bridžess ar 21,3 punktiem ir šīs Bruklinas rezultatīvākais spēlētājs, bet ja tev būtībā vienīgais palīgs punktu gūšanā ir Kems Tomass, tad rodas jautājums – kāpēc kā komandas līderim viņa statistika nav augstvērtīgāka? Pieļauju, ka, salīdzinot Austrumu konferences garos spēlētājus, šādu jautājumu uzdos arī treneri, un Bridžess ar savu sniegumu Porziņģa kandidatūru dalībai Zvaigžņu spēlē neietekmēs. Tāpēc arī “Nets” spēlētaja atrašanās 10. vietā ir diezgan precīzs viņa novērtējums.

Atlikušie konkurenti un secinājumi

Savu neapmierinātību par atrašanos ārpus TOP 10 visvairāk balsu saņēmušajiem Austrumos, manuprāt, varētu izrādīt vien divi spēlētāji – Toronto “Raptors” līderis Paskāls Siakams (22,3+6,3+4,9), kā arī iepriekš minētais “Magic” talants Vāgners. Tomēr visiem abiem basketbolistiem ir divi būtiski pretargumenti par dalību Zvaigžņu spēlē – sniegums nav pārāk spilgts, kamēr viņu komandas nav tabulas augšgalā.

Pērn Siakams ielēca “pēdējā vagonā” un Zvaigžņu spēles dalībnieku lokā tika iekļauts kā Kevina Duranta aizvietotājs. Šogad “Raptors” atkal spēlē vāji (15-24, 12. vieta Austrumos), kamēr Siakams ir regresējis. Tikmēr Vāgners, lai gan arī savā attīstībā ir spēris soli uz priekšu, tomēr ir savas komandas, kas Austrumos atrodas astotajā pozīcijā, otrais labākais spēlētājs.

Jau vairākkārt šajā rakstā izcelti ir “Celtics” rezultāti un konkurentu “buksēšana”, taču tam ir skaidrojums – tas treneru skatījumā gandrīz vienmēr ir galvenais kritērijs, ja par kādu spēlētāju ir jāizšķiras pa labu. Par to tikai priecāties var Bostonas un Porziņģa fani, jo latvietim, manuprāt, treneru vērtējumā par 100% priekšā atrastos tikai viens spēlētājs – cits “Celtics” spēlētājs Brauns.

Tas atstāj divas vietas starp garajiem un divas “wild card” vietas, kurās gan tad, ja Porzinģis  iekļauts starp “frontcourt” opcijām, viņam ir maz iespēju tikt – Austrumu konferences aizsargu līnija varbūt ne kvalitātes, bet kvantitātes ziņā ir iespaidīgāka, un tieši aizsargi aizpildīs šīs vietas, kurās treneri var balsot par spēlētājiem, neatkarīgi no viņu pozīcijām.

Batlers, Porziņģis, Adebajo, Bankero un Rendls – starp šiem basketbolistiem arī izšķirsies divas atlikušās ceļazīmes. Uzreiz no šī saraksta var svītrot Batleru vai Adebajo, jo, kā jau iepriekš minēts, tad NBA fināliste “Heat” šosezon nav stabila komanda un labākajā gadījumā Zvaigžņu spēlē tiks tikai viens no viņiem. Arī Rendlam treneru balsojumā patraucēs viņa komandas biedrs Bransons – kā pierāda pēdējo gadu tendences, tad divi spēlētāji no vienas komandas tiek izvēlēti tikai tad, ja komanda ir TOP 3 savā konferencē. Tikmēr Bankero arī savu komandu nav pacēlis tādā augstumā, ka viņš būtu jāliek priekšā NBA labākās komandas vienam no vilcējspēkiem Porziņģim.

Manuprāt, sliktajā gadījumā no Austrumu garajiem Porziņģis, varētu palikt pirmais “aiz strīpas”, taču par savu vietu starp rezervistiem viņš varētu justies diezgan droši. Pērn “Celtics” nedominēja un par pirmo vietu konferencē cīnījās ar “Bucks” un “76ers”, bet tik un tā Zvaigžņu spēlē tika pārstāvēta ar diviem spēlētājiem. Trīs spēlētāji no Bostonas, ņemot vērā komandas sniegumu, šogad nebūtu pārsteigums.

Iespēja palīdzēt Porziņģim – sācies NBA zvaigžņu spēles balsojums

Komentāri

  • Anonymous
    14/01/2024 07:39

    Mazak skataties kas tur aiz okeana notiek,speelee nespeelee,jums tad kas no taa?Nejau par latviju tas viss,bizness,un viss,nav verts laiku teret.

Komentāri ir slēgti

TOP notikumi
1
X
2
1.42
4.59
7.74
1.37
4.99
8.24
3.03
3.13
2.48
4.75
3.6
1.77
4.6
3.7
1.77
1.93
3.4
3.6
1.26
3.49
-
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām