Līga, par kuru tev nav ne mazākās nojausmas – kāpēc uzplaiksnījis Saūda Arābijas futbols?

30/06/2023 18:20
Nokopēts
Krištianu Ronaldu

2023. gada futbola vasara rit diezgan interesantā virzībā. Ikdienā sekojot līdzi pārejām un dažādām spekulācijām, iepriekš vēl nekad nav pieredzēta situācija, kad kāda salīdzinoši nezināma futbola līga sāk aktīvi piesaistīt pasaulē labi zināmas un titulētas zvaigznes un pat ir spējīga burtiski nocelt futbolistus Anglijas premjerlīgai, Spānijas “La Liga”, Vācijas bundeslīgai un citām TOP līgām.

Šķirstot sociālos tīklus arvien biežāk redzamas baumas, ka kāds Saūda Arābijas klubs interesējas par tādu un tādu zvaigzni un tad ik pa laikam parādās jaunumi par to, ka kāds augsta līmeņa futbolists arī oficiāli pievienojas kādam arābu klubam. Un ne viens vien… Pat viens no pasaules lielākajiem sporta medijiem ESPN izveidojis atsevišķu sadaļu, kas veltīta Saūda Arābijas futbola jaunumiem.

Reklāma
Saturs turpinās

Galvenais jautājums ir – kāpēc pēkšņi Saūda Arābijas futbols ir teju pāreju perioda epicentrā? Tas, ka šai valstij ir nauda, lai to atļautos, ir skaidrs, bet kādēļ tad, piemēram, šāda futbola spīdekļu lenkšana nav notikusi agrāk?

Zvaigznes Saūda Arābijas līgā un atteikumi

Saūda Arābijas līgai pagaidām nākas pamatīgi pārmaksāt par pasaulē zināmiem spēlētājiem, lai viņus iegūtu. Ja šāda jauna un plašākai publikai diezgan nezināma līga sāk piesaistīt zvaigznes, tad nepieciešams piedāvāt spēlētājiem lielas algas, lai viņi piekristu spēlēt izteikti vājākā līgā un cīnītos par mazākas nozīmes trofejām nekā viņi varētu. Zemāk apskatāmi spožākie spēlētāji, kuri jau spēlē Saūda Arābijā vai vēl tikai nesen parakstījuši līgumus. Protams, par daudz lielākām algām nekā viņi varētu saņemt Eiropā.

  • Karims Benzemā (Madrides “Real” —> “Al Ittihad”)
  • Ngolo Kantē ( Londonas “Chelsea” —> “Al Ittihad”)
  • Roberto Firmino (“Liverpool” —> “Al Ahli”)
  • Eduārs Mendī (Londonas “Chelsea”—> “Al Ahli”)
  • Kalidu Kulibī (Londonas “Chelsea” —> “Al Hilal”)
  • Rubens Nevess (Vulverhemptonas “Wanderers” —> “Al Hilal”)
  • Musa Marega (kopš 2021. gada “Al Hilal”)
  • Evers Banega (kopš 2020. gada “Al Shabab”)
  • Gžegožs Krihovjaks (kopš 2022. gada “Al Shabab”)
  • Kristians Tello (“Los Angeles FC” —> “Al Fateh”)
  • Felipe Caicedo (kopš 2022. gada “Abha”)
  • Krištianu Ronaldu (Mančestras “United” —> “Al Nassr”)
  • Luiss Gustavo (kopš 2022. gada “Al Nassr”)
  • Davids Ospina (kopš 2022. gada “Al Nassr”)
  • Andersons Taliska (kopš 2021. gada “Al Nassr”)
  • Hakims Zijehs (Londonas Chelsea —> “Al Nassr”)
  • Marselo Brozovičs (Milānas “Inter” —> “Al Nassr”)

Arī brīdī, kad lasi šo rakstu, Saūda Arābijas klubi turpina mēģinājumus vēl citas zvaigznes. Tā, piemēram “Al Nassr” lenc Seko Fofanu, Saulu un Vilfrīdu Zahā, bet “Al Hilal” skatās ne tikai Bernardo Silvas virzienā, bet mēģina sarunāt uz Saūda Arābiju dodies tādu megazvaigzni kā Neimaru.

Tomēr nav arī tā, ka visi raujas pēc naudas. Piemēram, Saūda Arābijas klubu piedāvājumiem atteikuši tādi futbolisti kā Luka Modričs, Hjunmins Sons, Romelu Lukaku un arī Lionels Mesi, kā arī treneri Stīvens Žerārs un Hosē Mourinju.

No kurienes radusies pēkšņā vēlme attīstīt futbolu?

Saūda Arābijas futbola klubi pieder valstij un tādēļ tos var izmantot kā rīku, lai attīstītu valsti plašākos virzienos, šajā gadījumā – sportā. Tas arī ir galvenais iemesls futbola zvaigžņu piesaistei, jo Saūda Arābija vēlas palielināt valsts ienākumus arī caur citām industrijām ne tikai naftu.

Saūda Arābijas bagātība turas uz naftas tirdzniecības bāzes, taču tas tā nevarēs būt mūžīgi. Valsts ir spiesta meklēt papildus ienākumu avotus, lai diversificētu savu ekonomisko klimatu. Sports ir viena no industrijām, kur šī valsts redz potenciālu. Saūda Arābija vēlas uzbūvēt pati savu izklaides industriju, kur, atsaucoties uz “Sky News” rakstīto, vairāk nekā puse iedzīvotāju pastiprināti seko līdzi futbolam.

Futbols ir ļoti populārs sporta veids Saūda Arābijā – šī valsts bija viena no atbalstītākajām nesenajā kausa izcīņā, kurā turklāt viņiem izdevās šokējoši uzvarēt nākamo čempioni Argentīnu. Saūda Arābijas vadītāji, apzinoties, ka valsts iedzīvotāji tik ļoti mīl futbolu, nodomāja, ka tā vietā, lai citi pelnītu naudu no Saūda Arābijas iedzīvotāju intereses par sportu, gudrāk būtu pašiem izveidot kvalitatīvu produktu un paturēt naudu savā valstī.

Kā zināms, iepriekš līdzīga iecere bija Ķīnai, kas izveidoja Ķīnas Superlīgu un cerēja, ka šī līga kļūs pietiekami nopietna, lai zvaigznes gribētu tur spēlēt. Lai arī netrūkst labu ārzemju futbolistu, kuri spēlējuši Ķīnas čempionātā, piemēram, Maruāns Felīni, Marko Arnautovičs, Oskars, Halks un Paulinju, tomēr šis projekts neaizgāja tādu ceļu, kāds bija plānots. Saūda Arābijas mēģinājums izskatās līdzīgs, taču izskatās, ka šī valsts tam pieiet nopietnāk nekā savulaik Ķīna.

Kāpēc augsta līmeņa spēlētāji dodas uz Saūda Arābiju?

Apsvērumi, protams, ir dažādi. Primārais noteikti ir nauda, kas mijas ar citiem iemesliem no kuriem populārākais ir karjeras noriets. Piemēram, Karims Benzemā savus labākos gadus futbolā ir aizvadījis un nekur citur viņš Eiropā vairs nekad nesaņems tādu algu kā piedāvāja  “Al Ittihad”. Tas pats attiecas arī uz tādiem spēlētājiem kā Luisu Gustavo, Everu Banegu, Davidu Ospinu vai Gžegožu Krihovjaku.

Saūda Arābijas pārejām pamatu viennozīmīgi uzbūvēja Krištianu Ronaldu. Ja šobrīd spēlētāju došanās uz šīs valsts līgu neliekas nekas īpašs, tad Ronaldu pāreja šī gada janvārī uz “Al Nassr” bija ļoti negaidīta un pārsteidzoša. Ronaldu savas karjeras laikā klubu līmenī ir izcīnījis visu un 38 gadu vecumā būt rezervistam kaut kur Eiropā būtu bezjēdzīgi. Tā vietā viņš pieņēma diezgan racionālu lēmumu, saņemt iespaidīgu naudu un kļūt par Saūda Arābijas futbola vēstnesi.

Lai arī sākumā varēja domāt, ka tikai spēlētāji karjeras norietā dodas vēl savā pēdējā peļņā, šis stereotips ātri vien salūza, jo Saūda Arābijas komandām izdevās pārvilināt, piemēram, 26 gadus veco un savos labākajos gados esošo Rubenu Nevesu no Anglijas premjerlīgas, kā arī vēl nesen par vienu no pasaules labākajiem aizsargiem uzskatīto Kalidu Kulibalī. Gluži pensijā vēl negrasās iet arī tāda zvaigzne kā Ngolo Kantē, Marselo Brozovičs, Roberto Firmino vai Eduārs Mendī, kuri mierīgi varēja turpināt spēlēt Eiropas TOP līgās, taču nauda un šeihu solījumi bija spēcīgāki.

Apskatot augstāk redzamo sarakstu, nākas pamanīt arī tendenci, ka uz Saūda Arābiju devušies daudzi Londonas “Chelsea” spēlētāji. Londonas klubam, kurš pēdējā laikā dūšīgi iepircies, bija svarīgi kaut cik atgūties un likumsakarīgs ceļš bija pārdot spēlētājus. Un kas šogad ir gatavs piedāvāt milzu naudu par pieredzējušiem futbolistiem? Saūda Arābija. Par visiem pārdodamajiem spēlētājiem “Chelsea” ieguva ap 50 miljoniem eiro, vienlaicīgi arī atbrīvojoties no vairākām lielām algām. Saūda Arābijas komandas zināmā mērā uzlaboja “Chelsea” finansiālo situāciju.

Nākamā sezona

2023/24. gada sezonas Saūda Arābijas čempionāts būs spēcīgākais tā pastāvēšanas vēsturē. Izskatās, ka izteikti jaudīgākā komanda būs “Al Nassr”, kas sapulcējusi visvairāk leģionārus ar Krištianu Ronaldu priekšgalā. Jaunā sezona sāksies augusta beigās un ilgs līdz 2024. gada maijam. Čempionātā piedalīsies kopumā 18 komandas, no kurām citas var lepoties ar teju 70 000 vietu stadioniem, bet citas ar 7 000. Sezonas izskaņā trīs labākās vienības kvalificēsies Āzijas Čempionu līgai, bet pēdējās trīs izkritīs uz otro līgu jeb “FD League”.

Latvijā pieejamās platformas diemžēl nepiedāvā vērot Saūda Arābijas čempionāta tiešraides. Tiesības translēt mačus ir, piemēram, tādiem gigantiem kā ESPN, “Sky Sports”, “L’Equipe” un citiem, taču pagaidām Latvijas robežās legāli nevar skatīties Saūda Arābijas līgu. Varbūt nākotnē tas mainīsies, taču pagaidām interesentiem no Latvijas neatliek nekas cits kā stūrēt pirātu kuģi…

TOP notikumi
1
X
2
3.06
3.16
2.45
2.45
3.6
2.6
3.25
4.2
1.87
2.05
4
3
4.62
3.61
1.79
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām