Šīs nedēļas sākumā Nacionālajā hokeja līgā (NHL) notika tas, ko vēl pirms pāris nedēļām bija grūti pat iedomāties. Proti, līgas zvaigzne Breds Maršāns pirmo reizi kādā no pasākumiem piedalījās kā Floridas “Panthers”, nevis Bostonas “Bruins” spēlētājs, jo pēc pagājušās nedēļas nogalē veiktā maiņas darījuma kanādietis kļuva par Uvja Balinska komandas biedru.
Šķita, ka Maršāna un “Bruins” stāsts ir uz mūžu – 2006. gadā klubs viņu draftēja ar trešajā kārtā ar kopējo 71. numuru, trīs gadus vēlāk viņš debitēja komandā, 2011. gadā izcīnīja Stenlija kausu, 2018. gadā uz viņa formas parādījās “A” burts, bet pirms 2023./2024. gada sezonas viņš kļuva par kapteini. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka NHL klubi, pirmkārt, ir biznesa organizācijas, kuras skaita naudu, un tieši naudai ir lielāka nozīme nekā sentimenti.
Reklāma
Saturs turpinās
Kāpēc “Bruins” aizmainīja Maršānu?
Uzbrucēja esošais līgums ar Bostonas klubu bija spēkā līdz šīs sezonas beigām. Iepriekš Ziemeļamerikas mediji ziņoja, ka pārrunas par jaunu kontraktu nonāca strupceļā, vēlāk to apstiprināja arī “Bruins” ģenerālmenedžeris Dons Svinijs. “Kopš 2024. gada 2. jūlija mums bija domstarpības par viņa plāniem, kā arī nelielas nesaskaņas par jaunā līguma termiņu. Mums nācās pieņemt ļoti grūtu lēmumu – dot Bredam vēl vienu iespēju ļoti labā komandā, bet nākotnē viņš pats izlems, kā viņam labāk rīkoties.
Tikmēr “Sportsnet” apskatnieks Eliots Fridmans vēsta, ka abas puses bija vienojušās par līguma termiņu, kas būtu trīs gadu, taču finansiāli klubs un spēlētājs bija tālu viens no otrā. Tāpat viņš norāda, ka spēlētājs bija gatavs piekāpties savās prasībās, taču kluba menedžments uz šo signālu nenoreaģēja, kā rezultātā hokejists pieprasīja aizmainīšanu uz “Panthers”.
Lai vasarā, kad Maršāns kļūs par brīvo aģentu, nepaliktu ar neko, “Bruins” aizmainīja savu zvaigzni, pretī iegūstot 2027. gada NHL drafta otrās kārtas izvēli, kas var pārtapt par 2028. gada drafta pirmā raunda piku. Nevarētu teikt, ka Bostona no darījuma izspieda visu, jo pašlaik izskatās, ka “Panthers” ir lielāka ieguvēja nekā “Bruins”. Plus Bostona maksās pusi no Maršāna algas, kas Floridai, kurai bija problēmas ar algu griestu ievērošanu, šo darījumu padara par vēl izdevīgāku.
Ko ieguvusi “Panthers”?
Runājot par Maršānu, neitrālo līdzjutēju nav, jo visi dalās divās kategorijās. Pirmajā (tie gan varētu būt tikai “Bruins”, bet tagad arī “Panthers” fani) viņu uzskata par slavas zāles kandidātu, un tas ir absolūti pelnīti. Kanādieti droši var saukt par “Bruins” un NHL leģendu – 16 sezonas līgā, 1090 spēles pamatturnīrā ar 976 (422+554) punktiem, un nav šaubu, ka nākamsezon tiks sasniegta 1000 punktu atzīme. 157 spēles “play-off” turnīrā ar 138 (56+82) arī ir iespaidīgs rādītājs, tikpat kā izcīnītais Stenlija kauss 2011. gadā, izslēgšanas spēļu rezultatīvākā spēlētāja tituls 2019. gadā, kā arī iekļaušana sezonas pirmajā simboliskajā izlasē (divas reizes).
Pagaidām nekas neliecina, ka Maršānam būtu sācies kritums. Šosezon 36 gadus vecais kanādietis 61 spēlēs guvis 21 vārtus un atdevis 26 rezultatīvas piespēles, ar 47 punktiem viņš joprojām ir “Bruins” otrs rezultatīvākais spēlētājs. Pat ja pēc sezonas uzbrucējs nepaliks komandā, “Panthers” pirms izšķirošajām cīņām ieguvusi veterānu ar milzīgu pieredzi, kura lomu gan laukumā, gan ģērbtuvē ir grūti pārvērtēt. Lai kā attīstītos viņa karjera nākamajos gados, praktiski nav šaubu par to, ka vietu hokeja slavas zālē Maršāns sev jau ir garantējis.
Savukārt otrajā kategorijā ir visu pārējo komandu fani, kuri ienīst Maršānu un uzskata viņu par NHL lielāko “žurku”. Un nevarētu teikt, ka nepelnīti – kanādietis ir no tiem spēlētājiem, kuru visi ienīst, bet kuru katrs gribētu redzēt savā komandā. Iesist pretinieku spēlētājam, lai tiesneši to neredzētu, pateikt kaut ko tādu, ka pretinieku hokejists vispirms iesit, un tikai pēc tam domā, vai bija vērts atstāt komandu mazākumā.
“Trash talking” meistarību uzbrucējs apguvis izcili, tikpat kā pretinieku sišanu nevienam nemanot. Taču hokejists nevairās arī no atklāti “pretlikumīgām” darbībām, kad nevienam nav šaubu par to, ka viņa mērķis bija nevis ripa, pret pretinieks. Ciest dabūjuši arī tiesneši, turklāt ne vienu un ne divas reizes. Jāatzīmē gan, ka “Athletic” 2024. gadā veiktajā aptaujā starp NHL spēlētājiem par to, kuram hokejistam viņi visvairāk gribētu iesist pa seju, Maršāns ierindojās vien otrajā vietā, viņu apsteidzot Nikam Kazinsam.
Protams, šādam spēles stilam ir arī savas sekas – pretinieku hokejisti ik pa laikam mēģina “mēdīt” Maršānu laukumā vai vienkārši velta viņam lielāku uzmanību. Tajā pašā laikā kāds no komandas biedriem iegūst vairāk vietas, kas arī ir Maršāna galvenais mērķis – izsist pretiniekus no līdzsvara un visas pretinieku dusmas “uzņemt” uz sevi.
Tiesneši arī ne pārāk mīl šo hokejistu, tikpat kā NHL disciplinārā komiteja. 2022. gada februārī telekanāla NBC Bostonas nodaļa saskaitīja, ka karjeras laikā Maršānam tika piespriestas astoņas diskvalifikācijas, summā 28 spēles, no tām lielākā diskvalifikācija bija sešas spēles par Pitsburgas “Penguins” vārtsargs Tristana Džerija aizskaršanu. Tāpat kanādietis šķiries no 24,5 tūkstošiem dolāru, kas tika samaksāti dažādos sodos.
Kāds Maršāna “fans” pat publicējis video “Youtube” vietnē ar nosaukumu “Maršāns uzvedas kā žurka astoņu minūšu laikā”, kur var redzēt tikai nelielu daļu no kanādieša izdarībām. Turklāt tas video ir publicēts pirms diviem gadiem, un šajā laikā uzbrucējs noteikti ir papildinājis savu provokatīvu darbību kolekciju.
Kāpēc Maršāns ir labs ieguvums?
Kā jau iepriekš minēju, tad “Panthers” ieguvusi veterānu labā formā par pusi no viņa algas, hokejistu, kurš būs ļoti noderīgs “play-off” cīņās, jo izšķoršajos brīžos tieši pieredzei ir vislielākā nozīme. Maršāns prot provocēt pretiniekus un izsist viņus no līdzsvara, kas arī ir visai svarīgi tad, kad gaisotne jau tā ir nokaitēta, kā tas ir, piemēram, jebkuras “play-off” sērijas sestajā vai septītajā spēlē.
Neaizmirsīsim arī par tādu “Panthers” hokejistu kā Metjū Tkačaks – uzbrucēju, kurš arī prot paprovocēt, kurš vienmēr ir gatavs nomest cimdus, un tajā pašā laikā neaizmirst par saviem tiešajiem pienākumiem – vārtu gūšanu un piespēļu dalīšanu. Potenciāli Tkačaka un Maršāna duets varētu būt vienkārši nakts murgs pretinieku hokejistiem, kuri vienkārši mēģina spēlēt savu hokeju, bet ir spiesti reaģēt uz provokācijām, sitieniem, nepatīkamiem vārdiem un daudz ko citu.
Pagājušās sezonas Stenlija kausa ieguvēja “Panthers” jau tā bija viena no galvenajām favorītēm uz trofeju arī šosezon, ko apliecina komandas rezultāti – Florida ir savas divīzijas līdere. Maršāns ir vēl viens puzles elements, kas šo klubu padara par vēl spēcīgāku. Tiesa, līdz debijai “Panthers” rindās kanādietim būs jāuzgaida, jo vēl pirms aizmainīšanas no “Bruins” viņš guva traumu un kādu laiku spēlēt nevarēs.