OS pēdējā diena: ASV basketbolistes triumfē septīto reizi pēc kārtas

08/08/2021 13:28
Nokopēts
ASV sieviešu basketbola izlase

Basketbols

ASV sieviešu basketbola izlase svētdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu turnīrā, triumfējot septītajā Olimpiādē pēc kārtas. ASV titulcīņā ar rezultātu 90:75 (23:14, 27:25, 25:17, 15:19) uzvarēja pārsteidzoši finālu sasniegušo mājinieci Japānu.

Sjū Bērda savu 17 gadu ilgušo olimpietes karjeru noslēdza ar piecām zelta medaļām, kas ir tikpat, cik Diānai Taurasi, abām dalot rekordistu godu. Bērda un Taurasi uzvarēja visos 38 olimpisko spēļu mačos, kuros piedalījās. Rezultatīvākā ASV izlases rindās bija Britnija Grainere, kura guva 30 punktus, Brīena Stjuarta piebalsoja ar 14 punktiem un 14 atlēkušajām bumbām, bet Edžai Vilsonei bija 19 punkti un septiņas bumbas zem groziem. Japānas izlasē 17 punktus guva Maki Takada, bet 16 punkti bija Nako Motohaši rēķinā.

Reklāma
Saturs turpinās

ASV sieviešu izlase svētdien kļuva par deviņkārtēju olimpisko čempioni. Septiņi tituli pēc kārtas ir vīriešu izlases atkārtos rekords, ASV kungiem šo olimpisko zelta sēriju aizvadot no 1936. līdz 1968.gadam. Līdz ar 1992.gada bronzas maču ASV basketbolistes uzsāka 55 uzvaru sēriju, ko lūkos turpināt pēc trim gadiem Parīzē.

Sestdien bronzas mačā Francija ar rezultātu 91:76 (19:23, 24:17, 24:16, 24:20) uzvarēja Serbiju. Olimpiskajā turnīrā piedalījās 12 izlases, kas vispirms bija sadalītas trīs apakšgrupās pa četrām komandām katrā. Ceturtdaļfinālā iekļuva katras grupas divas labākās komandas, kā arī divas no trim trešo vietu ieguvējām. Svētdien vakarā pēc vietējā laika tiks noslēgtas Tokijas olimpiskās spēles.

Maratons

Kenijas garo distanču skrējējs Eliuds Kipčoge svētdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu maratonā, kļūstot par trešo vieglatlētu, kurš finišējis pirmais divos Olimpiādes maratonos pēc kārtas.

Ņemot vērā Tokijā prognozējamo karstumu, vieglatlētikas garo distanču sacensības soļošanā un skriešanā norisinājās ziemeļu pilsētā Saporo. Sacensību sākumā gaisa temperatūra bija 26 grādi pēc Celsija, bet gaisa mitrums bija aptuveni 80%. Salīdzinot ar sestdien notikušo maratonu sievietēm, svētdien bija vairāk mākoņu un temperatūra nekāpa tika strauji. Kipčoge finiša līniju šķērsoja pēc distancē pavadītām divām stundām astoņām minūtēm un 38 sekundēm, par 80 sekundēm pārspējot Nīderlandes skrējēju Abdi Nagīji. Tik liela starpība starp uzvarētāju un otrās vietas ieguvēju nebija bijusi kopš 1972.gada olimpiskajām spēlēm.

Cīņa par sudrabu un bronzu bija ļoti sīva. Divas sekundes aiz Nagīji finišēja Beļģijas vieglatlēts Baširs Abdi, bet vēl divas sekundes vēlāk maratonu beidza kenijietis Lorenss Čerono. Kipčoge izšķirošo atrāvienu uzsāka 30 kilometrus pirms finiša, kad aizskrēja no līderu grupas, vēlāk iekrājot neatgūstamu pārsvaru. Piecu kilometru laikā viņš iekrāja gandrīz pusminūti lielu handikapu. Iepriekš divas uzvaras pēc kārtas olimpiskajās spēlēs izcīnīja etiopietis Abebe Bikila (1960. un 1960.gadā) un Vācijas Demokrātiskās Republikas gargabalnieks Valdemārs Čerpinskis (1976. un 1980.gadā).  36 gadus vecais pasaules rekordists maratonā Kipčoge izcīnījis arī divas olimpisko spēļu godalgas 5000 metru skrējienā stadionā. 2004.gadā Atēnās viņš izcīnīja bronzu, bet četrus gadus vēlāk Pekinā guva sudraba medaļu.

Svētdien finišu sasniedza 76 sportisti, pēdējam no tiem distanci veicot divās stundās 44 minūtēs un 36 sekundēs. No Baltijas skrējējiem piedalījās tikai igauņi – Tīdreks Nurme finišēja 27.vietā (2:16:16), bet Romans Fosti – 68.pozīcijā (2:25:37). Sestdien sieviešu sacensībās par čempioni kļuva Kenijas garo distanču skrējēja Peresa Jepčirčira. Olimpisko spēļu vieglatlētikas sacensībās visvairāk godalgu – septiņas zelta, 12 sudraba un septiņas bronzas – iekrāja ASV sportisti.

Volejbols

ASV sieviešu volejbola izlase svētdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu turnīrā, zelta godalgas izcīnot pirmo reizi vēsturē. Finālspēlē ASV ar rezultātu 3-0 (25:21, 25:20, 25:14) pārspēja Brazīlijas izlasi. Čempionēm ar 15 punktiem rezultatīvākā bija Andrea Drūsa, bet 14 punktus pievienoja Mišela Barča-Heklija.

Iepriekš amerikānietes bija izcīnījušas trīs sudraba un divas bronzas medaļas, bet pie zelta izdevās tikt tikai šoreiz Tokijā. Turklāt viņas revanšējās Brazīlijai par zaudējumu 2008. un 2012.gada olimpisko spēļu finālos. ASV izlases galvenais treneris Kārčs Kīrajs zeltu izcīnīja gan kā spēlētājs, gan kā tagad arī treneris. 1984.gadā Losandželosā viņš par čempionu kļuva kopā ar latvieti Aldi Bērziņu. Četrus gadus vēlāk viņš izcīnīja vēl vienu zelta medaļu, bet 1996.gadā kļuva par olimpisko čempionu pludmales volejbolā. Kā spēlētāja un vēlāk arī kā trenere par olimpisko spēļu čempioni savulaik kļuva arī ķīniete Pina Lana. Bronzas godalgas tikmēr izcīnīja Serbijas volejbolistes, kuras ar rezultātu 3-0 (25:18, 25:15, 25:15) uzvarēja Dienvidkoreju.

Treka riteņbraukšana

Lielbritānijas treka riteņbraucējs Džeisons Kenijs svētdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu keirina sacensībās.  33 gadus vecais Kenijs kļuva par septiņkārtēju olimpisko čempionu un Lielbritānijas visu laiku titulētāko olimpieti. Iepriekš viņš šo godu dalīja ar citu treka riteņbraucēju Krisu Hoju. Finālā Kenijs pēc sešiem apļiem tuvāko sekotāju 2016.gada olimpisko spēļu čempionu Mohdu Azizulhasni Avangu no Malaizijas apsteidza par 0,763 sekundēm, bet vēl sekundes simtdaļu zaudēja Harijs Lavreisens.

Kenijam kopumā ir deviņas olimpisko spēļu medaļas. Tokijā viņš izcīnīja arī sudrabu komandu sprintā. Tikmēr omniumā sievietēm uzvaru svinēja amerikāniete Dženifera Valente, kura finālbraucienu sāka ar 110 punktiem un veica ātru uzbrukumu, tiekot pie pirmajiem sprinta punktiem. Noslēgumā viņai bija 124 punkti. Sudraba medaļu ar 110 punktiem izcīnīja japāniete Jumi Kajihara, bet bronzu ar 108 punktiem guva nīderlandiete Kirstena Vilda.

Londonas un Riodežaneiro olimpisko spēļu čempione Lora Kenija no Lielbritānijas skrečā piedzīvoja kritienu un nespēja pēc tam atgūt zaudēto. Džeisona Kenija sieva Lora bija līdere aptuveni sešus apļus pirms šo sacensību beigām, tomēr viņai neizdevās kļūt par seškārtēju olimpisko čempioni. Savukārt sievietēm sprintā uzvarēja 27 gadus vecā kanādiete Kelsija Mičela, kura treka riteņbraukšanai pievērsās tikai pirms četriem gadiem. Finālcīņā viņa par 0,061 un 0,064 sekundēm pārspēja ukrainieti Oļenu Starikovu.

Bronzas duelī uzvarēja Honkongas riteņbraucēja Vaisi Lī, kura bija 0,964 un 0,233 sekundes ātrāka par vācieti Emmu Hinci. Iepriekš no kanādiešu sportistiem treka riteņbraukšanā zeltu bija izcīnījusi tikai Lorianna Menzere, kura triumfēja 2004.gada Atēnu olimpisko spēļu sprintā. Tokijas olimpisko spēļu šosejas, BMX un treka riteņbraukšanas sacensībās dominēja Lielbritānijas un Nīderlandes sportisti, kuri izcīnīja attiecīgi sešas un piecas zelta medaļas. Liela daļa no tām tika izcīnīta sacensībām bagātajā treka riteņbraukšanā.

Bokss

Kubas bokseris Endijs Kruss svētdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu sacensībās vieglā svara kategorijā, nodrošinot savai valstij ceturto zeltu šī gada Olimpiādē. Finālā Kruss pēc punktiem ar 4:1 pārspēja ASV bokseri Keišonu Deivisu, uzveicot viņu ceturto reizi pēc kārtas. Kruss uzvarēja divos no trim raundiem, bet otrajā visi pieci tiesneši piešķīra uzvaru Deivisam. Šīs kategorijas finālisti tiek uzskatīt par vieni no meistarīgākajiem Tokijas olimpisko spēļu sacensībās.

Ar četrām zelta medaļām Kuba kļuva par Tokijas olimpisko spēļu boksa sacensību titulētāko valsti. Kubiešiem čempiontitulus atnesa arī Ronjels Iglesiass, Arlens Lopess un Hulio Sezars la Kruss. Bronzas medaļas izcīnīja pusfinālos zaudējušie Hohvannes Bačkovs no Armēnijas un Herijs Gersaids no Austrālijas. Supersmagā svara kategorijā par čempionu tika kronēts Uzbekistānas bokseris Bahodirs Jalolovs, dominējošā cīņā ar 5:0 pieveicot amerikāni Ričardu Torresu junioru. Jalolovs bija neapturams arī pārējās olimpisko spēļu  cīņās.

Uzbekistānas bokseris profesionāļa karjerā iekrājis astoņas uzvaras astoņās cīņās, pēdējo no tām izcīnot šī gada aprīlī pret Latvijas pārstāvi Kristapu Zuti. Jalolovs dzīvo Kalifornijā un lielākoties aizvada cīņas Ziemeļamerikā. Uzbekistāna uzvarēja Riodežaneiro boksa sacensību medaļu ieskaitē un uz Tokiju devās ar 11 cīkstoņiem, no kuriem tikai Jalolovs izcīnīja godalgu. ASV bokseri šajā Olimpiādē samierinājās ar trīs sudraba medaļām, pie titula vīru sacensībās viņi nav tikuši kopš 2004.gada.

Bronzas godalgas šajā svara kategorijā guva brits Freizers Klārs un Kazahstānas bokseris Kamšibeks Kunkabajevs. Sievietēm otrajā vidējā svarā zelta godalgu izcīnīja britu boksere Lorēna Praisa, kura ar 5:0 uzvarēja ķīnieti Cjaņu Li. Praisa nodrošināja otro zelta medaļu Lielbritānijai, kas boksa sacensību kopvērtējumā palika aiz Kubas. Bronzas medaļas šajā kategorijā dalīja nīderlandiete Nučku Fonteina un Krievijas Olimpiskās komitejas boksere Zenfira Magomedalijeva.

Tikmēr vieglajā svarā uzvaras laurus plūca īriete Kellī Anne Heringtone, kura finālā ar 5:0 bija pārāka pār brazīlieti Beatrisi Ferreiru. Heringtone demonstrēja tehniski precīzu cīņu, bet pretiniece bija agresīvāka. Trešajā raundā visi pieci tiesneši lēma par labu īrietei. Heringtone vairākus gadus gaidīja savu iespēju piedalīties olimpiskajās spēlēs, sekojot Ketija Teiloras pēdās – viņas tautiete šajā kategorijā 2012.gadā uzvarēja vēsturē pirmajā olimpisko spēļu boksa turnīrā sievietēm. Bronzas godalgas šajā kategorijā nopelnīja somiete Mira Potkonena un taizemiete Sudaporna Sēsondē.

Vingrošana

Bulgārijas mākslas vingrotājas svētdien izcīnīja zelta medaļas Tokijas olimpisko spēļu komandu daudzcīņā. Simona Djankova, Stefani Kirjakova, Madlena Radukanova, Laura Trātsa un Erika Zafirova par savu sniegumu nopelnīja 92,100 punktus. Krievijas Olimpiskās komitejas komanda, kas startēja bez titulētajām māsām Averinām, samierinājās ar 90,700 punktiem un sudrabu, savukārt bronzu guva 87,700 punktus nopelnījušās itālietes. Sestdien individuālajās sacensībās uzvaru izcīnīja Izraēlas mākslas vingrotāja Linoja Ašrama. Šajā sporta veidā dominējošā Krievija bez zelta medaļām palika pirmo reizi kopš 1996.gada.

Handbols

Francijas sieviešu handbola izlase svētdien uzvarēja Tokijas olimpisko spēļu turnīrā, atkārtojot vīriešu valstsvienības iespēto. Francūzietes finālspēlē ar 30:25 (15:13) uzvarēja Krievijas Olimpiskās komitejas komandu. Tuvojoties otrā puslaika vidum, rezultāts bija neizšķirts 16:16, taču pēc tam Francijas izlase guva sešus bezatbildes vārtus, turklāt savu uzdevumu augstumos bija vārtsardze Kleopatra Darlo.

Čempionēm pa septiņiem vārtiem guva Poleta Fopa un Alisona Pino, kamēr krievietēm tikpat bumbas mērķī ieraidīja Poļina Vedehina. Bronzas spēlē Norvēģija ar rezultātu 36:19 (19:7) pieveica Zviedriju, otro Olimpiādi pēc kārtas izcīnot trešo vietu. Norvēģietēm pa septiņiem vārtiem guva Nūra Merka un Kāri Bratseta Dāle. Iepriekšējo reizi viena valsts olimpisko spēļu vīriešu un sieviešu turnīrā uzvarēja 1984.gadā, kad zeltu abās sacensībās izcīnīja Dienvidslāvija. Francijas vīri sestdien uzvarēja dāņus. Abas Francijas izlases savām pretiniecēm revanšējās par zaudējumiem Riodežaneiro olimpisko spēļu finālos.

Ūdenspolo

Serbijas vīriešu ūdenspolo izlase svētdien triumfēja Tokijas olimpiskajās spēlēs, noslēdzot 2021.gada Olimpiādes sacensību programmu. Serbija finālā ar rezultātu 13:10 pārspēja Grieķiju. Finālcīņu ar vārtu guvumu iesāka Dimistris Skumpakis, taču serbi ātri atguvās un pirmo ceturksni uzvarēja ar 6:3. Vēlāk grieķi izlīdzināja rezultātu (7:7), taču turpinājumā serbu vārtsargs Branislavs Mitrovičs atvairīja vairākus metienus, neļaujot pretiniekiem pārņemt vadību.

Arī ceturtajā ceturtdaļā rezultāts bija neizšķirts (10:10), bet pēc tam sekoja Serbijas spēlētāju Andrijas Prlanoviča, Nikola Jakšiča un Dušana Madiča trīs bezatbildes vārti, kas nodrošināja titulu. Serbija par čempioni kļuva arī 2016.gadā, bet savulaik trīs zelta medaļas izcīnīja Dienvidslāvijas izlases. Grieķijai šī ir pirmā olimpiskā medaļa, tuvu tam viņi bija arī 2004.gadā, kad savās mājās samierinājās ar ceturto vietu. Visu laiku titulētākā ūdenspolo izlase – Ungārija – šoreiz cīnījās par bronzu, ar 9:5 uzvarot Spāniju. Sieviešu turnīrā sestdien par čempionēm kļuva ASV ūdenspolo spēlētājas.

TOP notikumi
1
X
2
2.3
3.8
2.8
6.77
4.81
1.43
3.2
3.4
2.2
1.68
4.21
4.51
5.61
3.82
1.63
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām