Piešķirt Porziņģim 158 miljonus – risks vai lieliska investīcija, prāto Kjūbans

14/02/2019 11:30
Nokopēts
Kristaps Porziņģis, www.sportazinas.com

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) maiņu darījumu noslēguma dienā visi ar aizturētu elpu gaidīja tikai vienu – vai Entonijs Deiviss pārcelsies uz Losandželosas “Lakers”, taču “skaļākais” darījums notika citviet. Pēc īsas sarunas ar Ņujorkas “Knicks” vadību aizmainīts tika Kristaps Porziņģis, kurš nokļuva Dalasas “Mavericks” sastāvā līdzās slovēņu supertalantam Luka Dončičam.

Vispārzināms fakts – slaidais latvietis šobrīd atkopjas no ceļgala krustenisko saišu plīsuma un šovasar ar viņu ir jāslēdz jauns līgums. Iepriekš izskanējusi informācija, ka Porziņģis varētu parakstīt kvalifikācijas līgumu, kas nozīmētu nākamajā sezonā saņemt 4,5 miljonus ASV dolāru (nepilni četri miljoni eiro) un viņš 2020. gada vasarā kļūst par neierobežoti brīvo aģentu, vai arī viņa esošajam klubam ir jāliek galdā jauns līgums.

Reklāma
Saturs turpinās

Maksimālā summa, ko KP var saņemt, ir 158 miljoni (140 miljoni eiro) uz pieciem gadiem. “Knicks” ar līguma piedāvāšanu ne tikai nesteidzās, bet pat neizdarīja piedāvājumu vispār. Tiesa, kuluāros tika runāts, ka latvietim tiek gatavots līgums, kurā būtu vairākas atrunas par traumu iespaidu uz viņa atalgojumu. Vai “Mavericks” kolorītais īpašnieks Marks Kjūbans ir gatavs iet “all-in”, izveidojot Eiropas superduetu? Ir lietas, kas viņam varētu likt padomāt, vai 158 miljonus nolikt galdā bez jelkādām atrunām…

Traumas. Un runa nav tikai par krusteniskajām

Kjūbans jau paziņojis, ka šajā sezonā Porziņģis laukumā nedosies. Viņam mierīgi ļaus saārstēt savainojumu, lai uz nākamo sezonu Kristaps būtu par 100% gatavs. Vairāki ietekmīgi NBA apskatnieki uzskata, ka piešķirt Porziņģim 158 miljonu līgumu bez atrunām par savainojumiem vai noteiktu spēļu skaitu aizvadīšanu būtu liels risks. Kā viens no iemesliem – līga nav piedzīvojusi gadījumu, kad 221 centimetrus garš spēlētājs iedzīvojās tādā savainojumā, tāpēc arī nav “pamācības”, kā tādos gadījumos rīkoties.

Bet runa nav tikai par krustenisko saišu plīsumu. Atskatīsimies uz iepriekšējo gadu KP traumu vēsturi – muguras sāpes, iekaisusi kreisās kājas Ahilleja cīpsla, savainots cirksnis, plecs, potīte un pēda, un kājas muskuļi… Traumas dēļ savā rūkija sezonā viņš izlaida pēdējās septiņas, otrajā gadā pēdējās piecas, pērn (loģiski) pēdējās 36 spēles, bet šosezon nemaz nav spēlējis un to nedarīs. No iespējamiem 300+ mačiem latvietis piedalījies 186. NBA regulārā sezona ierasti noslēdzās aprīlī, bet Porziņģis šajā mēnesī piedalījies tikai vienā spēlē…

Palūkojoties uz KP “slimību vēsturi”, “Knicks” vēlme līgumā iekļaut punktus, kas ļautu nodrošināties pret naudas zaudēšanu (un “Knicks” to ir izdaiļājusi pa labi pa kreisi jau pēdējos teju 20 gados!), šķiet pat loģiska. Liekas, ka Kristapa traumatiskums visiem paslīdējis garām, jo Ņujorkā vienmēr bija drāmas, kas novērš uzmanību – kārtējā sliktā sezona, kur pat ne pēdējās nedēļas, bet mēneši, no rezultāta viedokļi ir mazsvarīgi, Entonija sāga un citas problēmas…

Arī statistika sūta signālus

Piedevām – divējādus. Ir pozitīvie, kā pērnā gada vidēji spēlē gūtie 22,7 punkti un 2,4 bloķētie metieni. Porziņģis ir vienīgais spēlētājs NBA vēsturē, kurš pirmo divu sezonu laikā ir guvis vismaz 2000 punktus, izcīnījis 1000 atlēkušās bumbas, bloķējis 250 metienus un realizējis 100 tālmetienus. Tāpat viņš ir jaunākais spēlētājs (22 gadi tobrīd), kurš sezonas pirmajos 10 mačos guvis vismaz 30 punktus. Un, protams, nevaram aizmirst arī viņa kopējo statistiku pagājušās sezonas sākumā, kad viņš iekrāja MVP kandidāta cienīgus “ciparus” – 30,4 punkti, 7,3 bumbas zem groziem, 2,3 bloki un 2,1 trīspunktnieki ik maču.

Bet ir viens “bet” jeb negatīvie signāli – Porziņģis jau vēsturiski sezonas otrajā pusē samazina “apgriezienus”. Savā (pagaidām) īsajā karjerā kopumā viņš oktobra mēnesī vidēji izceļas ar 22,5 punktiem (46,6% metienos no spēles), novembrī 19,9 (46,4%), decembrī 17,3 (41%), janvārī 16,8 (42,9%) un februārī tie ir 15,2 (43,3%) punkti. Situācija ar atlēkušajām bumbām ir līdzīga – ja pirmajos trīs sezonas mēnešos tiek izcīnītas no 7,3 līdz 7,8 bumbām, tad noslēdzošajos runa ir par 6,4. Saprotams, ka vidējo statistiku mēnešu nogriežņos veido arī mazāk rezultatīvās pirmās divas sezonas, taču arī tajās Kristapam bija tendence, ka rezultativitāte kritās.

Risks un nauda

Ņemot vērā iepriekš minēto, rodas jautājums, kurš riskē vairāk – Porziņģis, ja viņš pieņemtu kvalifikācijas līgumu, vai Kjūbans, kurš piedāvātu 158 miljonus bez nodrošinājuma? Porziņģis var atveseļoties, sasniegt līdzīgus statistikas rādītājus kā pērn, un jau 2020. gada vasarā būt “top valis” brīvo aģentu tirgū un izvēlēties pats, kur spēlēt. Vai gūt traumu (trīs reizes pār plecu) vai aizvadīt nepārliecinošu sezonu un ievērojami samazināt savu vērtību, palaižot gar degunu tik lielu naudu. Savukārt Kjūbanam, ja tiek parakstīts līgums bez nodrošinājuma pret traumām, tāds līgums var kļūt par nastu. No otras puses – Dončičs ar Porziņģi var gāzt kalnus. Te ir jautājums – uz ko vairāk skatīties? Uz iespaidīgajiem mēnešiem un kopējo skill-set un potenciālu, vai būt piesardzīgam pret traumu vēsturi?

Porziņģa iespējamais atalgojums pa sezonām, noslēdzot maksimālo līgumu:

2019./20. sezona: 27,2 miljoni ASV dolāru (24,1 miljoni eiro)

2020./21. sezona: 29,4 miljoni ASV dolāru (26 miljoni eiro)

2021./22. sezona: 31,8 miljoni ASV dolāru (28,1 miljoni eiro)

2022./23. sezona: 34,3 miljoni ASV dolāru (30,4 miljoni eiro)

2023./24 sezona: 37,1 miljoni ASV dolāru (32,8 miljoni eiro)

Ja skatāmies uz līgas kopējā fona, vairāki viņa paaudzes un kalibra spēlētāji ir saņēmuši maksimālos līgumus – Endrjū Viginss (22 g., Minesotas “Timberwolves”) un Džoels Embīds (24 g., Filadelfijas “76ers”), Karls Entonijs Taunss (22 g., Minesotas “Timberwolves”), Nikola Jokičs (23 g., Denveras “Nuggets”), kā arī Devins Bukers (21 g., Fīniksas “Suns”).

Nesaņemt piedāvājumu no kluba Porziņģim noteikti nebija patīkami. It īpaši pēc tādas retorikas, kāda bija sezonas sākumā “Knicks” nometnē. “Ar Kristapu šovasar esam kontaktējušies regulāri. Esam apmierināti ar to, kā norit atveseļošanās process,” tolaik sacīja “Knicks” prezidents Stīvs Milss. Kamēr kluba ģenerālmenedžeris Skots Perijs norādīja: “Porziņģa “komanda” zina, ka vēlamies viņu paturēt komandā un noslēgt ilgtermiņa līgumu. Viņš ir daļa no mūsu nākotnes.” Bet pirmajā intervijā pēc maiņas Milss jau teica: “Šis bija labs darījums organizācijai. Vēlamies komandā redzēt tikai tos, kuri patiesi vēlas šeit palikt.” Kaut gan skaidrs, ka “Knicks” nebija gatava latvietim piedāvāt garantētu maksimālo līgumu, savukārt ne-garantēta līguma piedāvājumu KP noteikti noraidītu…

Līgā ir piemērs. Embīdam maksimālo līgumu “Sixers” piešķīra pēc vien 31 aizvadītas spēles NBA (un debija līgā notika vien divus gadus pēc drafta traumu dēļ), taču ir atrunātas detaļas, ka pēc katras sezonas klubs pārskata noslēgto līgumu. Embīdam var tikt samazināta alga, vai viņš var pat tikt atlaists, ja viņš regulārajā sezonā izlaiž 25 vai vairāk spēles jeb ja viņš nospēlē mazāk nekā 1,650 minūtes.

“Mavericks”, lai iegūtu Porziņģi, bija gatavi “norīt” smagos Tima Hārdeveja juniora (turpmākajās trīs sezonās ap 18 miljoniem algas čekā) un Kortnija Lī (tuvu 13 nākamos divus gadus) līgumus, kā arī atdeva divas nākotnes drafta izvēles. Ir daļa, kas uzskata, ka tas ir par daudz, ņemot vērā Kristapa traumu, taču, šķiet, ka liela daļa NBA sekotāju ir aizmirsuši, ka KP vēl pērn tika iekļauts Visu zvaigžņu spēlē.

Par iespējamo līguma pagarināšanu izteicies gan Porziņģis, gan Kjūbans. “Tas šobrīd nenodarbina manu prātu,” atbildot uz jautājumu, vai viņš jūtās drošs, ka Porziņģis ir gatavs palikt Dalasā arī nākotnē, sacīja Kjūbans. “Viss līdz šim – tikšanās un sarunas bijušas ļoti pozitīvas. Ja vien nenotiek nekas ārkārtējs, ceram Porziņģi saglabāt uz nākamajiem 20 gadiem.”

Savukārt Porziņģis pirmajā preses konferencē kā “Mavericks” spēlētājs uz jautājumu par līguma parakstīšanu atbildēja izvairīgi, vēlāk gan piebilstot, ka viņam ir “nepieciešams vairāk iepazīties ar organizāciju,” bet viss, ko viņš šobrīd ir redzējis, “izskatās ļoti pozitīvi”.

Vairāki apskatnieki norādījuši, ka “Mavericks” ir labākā organizācija Porziņģim. Viņam būs iespēja mācīties no sava elka Dirka Novicka, savukārt Kjūbans Kristapā redz nākamo Dirku. Arī pirmās indikācijas norāda uz Kristapa pozitīvo attieksmi pret klubu. Tāpat ir veikti arī soļi, lai komanda jau šovasar varētu piesaistīt labu papildinājumu – aizmainīts Harisons Bārnss, kas nozīmē brīvus aptuveni 30 miljonus algu griestos. Tas nav mazsvarīgs aspekts, jo Porziņģis iepriekš “Knicks” vadībai bija vairākkārt norādījis uz tās nespēju komandai piesaistīt augstas klases spēlētājus, kas palīdzētu cīnīties par rezultātiem.

Kā pēdējā intervijā teica Porziņģis: “Mans vienīgais mērķis ir izcīnīt titulu!” Dalasa ir veikusi priekšdarbus, lai pārskatāmā nākotnē, iespējams, varētu daudz agresīvāk iesaistīties cīņā par augstākajiem rezultātiem.”

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām