Logans Saržants | Foto: "Williams Racing"
Aizvadītajā nedēļas nogalē risinājās nenoliedzami aizraujošs un notikumiem bagāts Pirmās formulas posms Katarā. Sestdien sprintā iespaidīgu sniegumu demonstrēja debitants Oskars Piastri, plūcot uzvaras laurus un liekot par sevi runāt kā potenciālo “čempiontitula materiālu”. Tāpat sestdien tajā pašā sprinta sacīkstē Makss Verstapens izcīnīja savu trešo titulu pēc kārtas, kā arī svētdien Kataras Lielās balvas izcīņā bija vērojami virkne aizraujošu dueļu un spraigu notikumu.
Neskatoties uz to, ka skatītājiem pagājušā nedēļas nogale nelika vilties, pilotiem šis posms lielā karstuma dēļ bija dzīvā elle un posmā dežūrējošajiem ārstiem bija daudz darba.
Kāpēc Katarā risinās F1 posms?
Tas, kāpēc Pirmā formula vispār atrodas Katarā, ir milzīga nauda, kas tiek maksāta par posma aizvadīšanu šajā valstī. Katarai nav tradīciju un vēstures F1, tādēļ reālistiski vienīgais veids, kā iegūt F1 posmu ir maksāt astronomisku summu. Ārvalstu mediji lēš, ka Katara samaksā F1 aptuveni 55 miljonus dolāru par vienu posmu, kas ir viena no lielākajām, ja ne lielākā summa starp visiem rīkotājiem.
2021. gadā pirmo reizi tika aizvadīts Kataras “Grand-Prix”, kas tolaik bija Austrālijas posma aizstājējs [tas nenotika Covid-19 pandēmijas dēļ]. Tajā pašā 2021. gadā F1 un Katara vienojās par 10 gadu līgumu, sākot ar 2023. gadu, līdz ar to tas nozīmē, ka Katara kalendārā būs vēl ilgu laiku. Pašiem pilotiem gan šī ideja, visticamāk, rada galvassāpes.
Kas notika svētdien?
Sacīkste no sportiskā viedokļa bija fantastiska. Kārtējo uzvaru izcīnīja Verstapens, taču īsti F1 fani ļoti labi zina, ka šosezon tabula ir jāskatās, iedomājoties, ka Verstapena tajā nav. Tā kā Makss brauc savā līgā un čempiontitulu spējis nodrošināt piecus posmus pirms sezonas beigām, cilvēki meklē citas intrigas, kas ārpus pirmās vietas ir vesela kaudze. Piemēram, Serhio Peresa pēdējā laika nožēlojamais sniegums uz Verstapena fona un jautājums, vai viņš vispār saglabās otro vietu kopvērtējumā? Vai arī abu “Mercedes” braucēju sadursme jau pirmajā līkumā. Vai “McLaren” neticamais progress un fenomenālais sniegums Piastri izpildījumā, utt.
Ārpus sportiskajiem aspektiem situācija Katarā, domājot par pilotu labsajūtu, bija drūma. Tas, ka Katara ar naudu var nopirkt milzīgus sporta notikumus ir viens, bet lieta, ko nav iespējams izmainīt ir laika apstākļi. Oktobrī vidējā gaisa temperatūra Katarā ir 30 grādi – dienās vidēji ap 34 grādiem, naktīs ap 26. Vakar sacīkstes risinājās vairāk nekā 30 grādu temperatūrā, bet reālais karstums bija daudz lielāks mitrā gaisa dēļ.
Kā izrādījās, sezonas karstākajā posmā braucēji trasē vairāk domāja par to, kā tajā izdzīvot… Pirmā publiskā indikācija, ka karstums trasē ir neciešamāks, kā varētu domāt, bija Fernando Alonso ziņa savam sacīkšu inženierim, ka viņa krēsls ir tā uzkarsis, ka uz tā nav iespējams pasēdēt. “Mans krēsls deg. Vai šo var kaut kā risināt pitstopā? Pamest man ūdeni vai tamlīdzīgi?” radio teica Alonso.
Pēc tam 40. aplī sacīkstes noslēdza “Williams” pilots Logans Saržants, kurš par sliktu pašsajūtu ziņoja jau iepriekš, tomēr centās turpināt braucienu. Galu galā viņš jutās pārāk slikti, lai to darītu un amerikānis pēc komandas vadītāja Džeimsa Vouvlsa ieteikuma izstājās. Pēc tam atklājās, ka Saržants jau iepriekš bija apslimis, taču ne tik ļoti, lai izlaistu posmu. Milzīgais karstums viņa veselību krietni pasliktināja. Ierodoties atpakaļ garāžā, viņš knapi varēja izkāpt no formulas, uzreiz ar komandas darbinieku palīdzību dodoties uz medicīnas centru.
Pēc sacensībām intervijās atklājās vēl vairākas interesantas lietas. “Alpine” pilots Estebans Okons atklāti pateica, ka 15. vai 16. aplī esot izvēmies. “Centos savākties un mentāli fokusēt sevi uz darbu, kas man jādara, tomēr nekad nebiju izjutis šādus apstākļus. Šķita, ka kokpitā ir 80 grādi… Esmu priecīgs, ka nākamgad Kataras posms notiks decembrī. Skaidrs, ka ir arī citi posmi, kuros ir liels karstums, bet šeit bija par kādiem 10 grādiem karstāks nekā jebkur citur. Taisnēs es vienkārši mēģināju ķert gaisu ar rokām un dabūt elpu, jo ķiverē karstums bija neizturams.” Okons gan piebilda, ka viņš pat nedomāja par izstāšanos. “Patiesība ir tāda, ka jums mani vajadzētu nogalināt, lai cerētu uz manu izstāšanos,” ironizēja franču pilots.
Trešās vietas ieguvējs Lando Noriss pēc brauciena intervijā atzina, ka vairāki braucēji pēc sacensībām medicīnas centrā esot noģībuši. Medijs “Sky Sports” uzzināja, ka vismaz divi vai trīs piloti devās pie mediķiem atūdeņošanās dēļ.
Par briesmīgo karstumu sūdzējās arī Lenss Strols un Džordžs Rasels. “Šādās temperatūrās tev aizmiglojas redze,” pēc brauciena intervijā atzina Strols. “Pēdējie 25-30 apļi bija miglā un ātrajos līkumos jutu, ka man krītās asinspiediens un dažos momentos jutu, ka “atslēdzos”. Bija sajūta, ka mums ir ātrums un kopumā aizvadījām labu posmu, taču tas bija ļoti smags.” Arī Rasels atzina, ka brauciena laikā licies, ka varētu zaudēt samaņu un, ka laika apstākļi bijuši “uz robežas, lai vispār nevarētu pabraukt”.
Soctīklos popularitāti ieguva video, kurā redzams, ka Strols, iespējams, tiešām uz mirkli zaudēja samaņu, jo viņa galva nedabīgi dauzījās pa labi, pa kreisi. Daži minēja, ka viņš vienkārši skatījās spoguļos, taču citi lietotāji atzina, ka parasti tik izteikti, skatoties spoguļos, braucēji galvu negroza.
https://twitter.com/AMF1News/status/1711140117295812626
Kā redzams video, Strols no formulas izkāpa ar lielām grūtībām. Pēc brauciena bija redzams, ka no formulas ar pēdējiem spēkiem izrāpās arī Aleksandrs Albons, Kevins Magnusens un citi braucēji, kuri turpat apstājās un pieturējās, lai nenoģībtu.
Pēc sacīkstēm vairāki braucēji atzina, ka tas esot bijis grūtākais brauciens viņu karjerās. “Domāju, ka šis bija smagākais brauciens mūsu dzīvēs. Es neticētu, ja kāds apgalvotu pretējo,” sacīja Šarls Leklērs. “Televīzijas ekrānos varbūt neizskatās, ka mums ir fiziski grūti, taču, ja braucējiem pat ir nepieciešams izstāties, tu saproti, cik liels ir ātrums un cik bīstami ir atrasties trasē.”
Galu galā arī čempions Verstapens iestājās par saviem kolēģiem. “Te nav nekāda sakara ar to, kāda ir tava fiziskā sagatavotība. Daži no puišiem, kuri mocījās, ir teicamā fiziskajā gatavībā, pat labākā nekā es. Visu dienu, staigājot pa trases teritoriju, jutos kā saunā, bet vakarā palielinājās mitruma līmenis. Singapūrā, piemēram, bija karsts, bet to varēja paciest. Šis bija pārāk traki.”