Interesanti, bet mirklī, kad kādā lokālā ar kausu auksta alus pa rokai apsēdos, lai rakstītu šo stāstu, kungi pie galda netālu uzsāka sarunu par Lebronu Džeimsu un Losandželosas “Lakers”. Māņticīgie teiks, ka tā ir zīme, racionālie – ka sakritība, bet jebkurā gadījumā šis būs stāsts par ambīcijām, varu un visu no tā izrietošo.
2003. gada 26. jūnijā vienā no pasaules nozīmīgākajiem sporta forumiem, kas pazīstams arī kā līgas skumjākās franšīzes sporta zāle (“Madison Square Garden”, ja nu lika aizdomāties), Klīvlendas “Cavaliers” izmantoja savu pirmā numura drafta izvēli, lai mainītu līgas trajektoriju uz visiem laikiem. Tā bija diena, kad vidusskolas solu pret NBA parketu nomainīja Lebrons Džeimss, kļūstot par otro vidusskolnieku aiz Kvames Brauna, kas izvēlēts ar pirmo drafta numuru. 2004. gadā šim duetam pievienojās arī Dvaits Hovards, līdz 2006. gadā šī prakse (draftēt spēlētājus pa taisno no vidusskolas) tika aizliegta.
Par spīti tam, ka 2003. gadā draftēta tika vēl virkne olimpiskās zelta izlases spēlētāju un nākotnes slavas zāles iemītnieku — Karmelo Entonijs, Kriss Bošs, Dveins Veids — , LeBrona Džeimsa zvaigznēs tika rakstīts izredzētā liktenis. Ne velti, tiek runāts, ka šādi spēlētāji līgā ienāk tikai reizi desmit gados, un nepieciešams Ziona Viljamsona līmeņa talants, lai kāds vispār apsvērtu skaļi izteikt vārdus “nākamais Lebrons”.
Tikai līgas šoka dēļ, vai tiešām kāds ir atsūtījis basketbola Jēzu, vajadzēja paiet gadam, lai Lebrons iegūtu savu pirmo “All-Star” ielūgumu un “All-NBA” (otrais simboliskais piecinieks) nomināciju. 20 gadu vecumā. Lai arī Džeimss savā otrajā sezonā vēl neiespēja apostīt izslēgšanas spēļu gaisu, pat lielākajiem skeptiķiem bija skaidrs, ka tas ir tikai laika jautājums, līdz NBA tronī sēdīsies zēns no Akronas, Ohaio štatā.
Sākot ar 2005.–06. gada sezonu, datorspēles “Lebrons Džeimss” izstrādātāji pārstāja iekļaut “10 skaisti galamērķi, ko apmeklēt aprīlī-jūnijā” programmatūru spēles izvēlnē.
Pēc iespaidīgās pirmās “All-Star” sezonas Džeimss turpināja celt cilvēka spēju latiņu arvien augstāk un augstāk. Džeimsa vadībā Klīvlendas ‘Cavaliers” sasniedza NBA izslēgšanas spēles pirmo reizi kopš 1998. gada. “Cavaliers” fanu sirdīs sāka liesmot sapnis par titulu, kas tik daudzus gadus ir prasmīgi izvairījies no mājvietas rašanas Klīvlendā.
Diez vai kāds paredzēja, ka Lebrona Džeimsa un izslēgšanas spēļu 2005. gadā nodibinātā laulība pārdzīvos kādu no Bilija Boba Torntona laulībām, ņemot vērā, ka savā agrīnajā “Cavaliers” karjerā Džeimsam nācās spēlēt kopā ar bariņu fizkultūriešu, slāvu, džeku vārdā Židrūns un Izpalīgu Bobu.
Neticami, taču jau otrajā izslēgšanas spēļu piegājienā Lebronam izdevās basketbola entuziastu bariņu uz saviem pleciem aiznest līdz pat NBA finālam. Tur, protams, gaidīja likumsakarīgs pēriens no Grega Popoviča un džeka, kas ģērbjas kā tavs sencis. Lai arī realitāte bija skaudri pašsaprotama — ar vienu pašu Džeimsu titulam nepietiks — , tomēr nākotne izskatījās spoža. Pat caur krīta mākoņiem.
Ja tāda tendence vispār līdz šim pastāvēja, tad Lebrons Džeimss pavisam noteikti ir spēlētājs, kas mūsdienu NBA atdzīvināja (ja ne radīja) fanošanu par konkrētu spēlētāju, nevis komandu. Tieši tādu gravitāciju ap sevi radīja Lebrons Džeims, kamēr Kobes un Maikla Džordana entuziasti nervozi smīkņāja.
Foto: Sports Illustrated
Tad sekoja “Lēmums”.
Vēstures hronikās stāv rakstīts, ka Lebrona Džeimsa varas pārņemšana notikusi jau 2007. gada izslēgšanas spēlēs, taču atļaušos piedāvāt mazliet citu laika līniju.
Oficiālā jaunā karaļa kronēšanas ceremonija norisinājās 10 miljonu auditorijas acu priekšā 2010. gada 8. jūlijā, kad Lebrons Džeimss dzīvajā ēterā paziņoja, ka savus talantus vedīs uz Maiami pludmalēm, pievienojoties Maiami “Heat” vienībai.
Nevarētu teikt, ka līdz “Lēmumam” NBA nepastāvēja “superkomandas”, taču šī Maiami komanda ar Veidu, Džeimsu un Bošu piešķīla uguni “superkomandu” debatei, kas mūsdienās tikai pieņemas spēkā. Tikmēr “Cavaliers” līdzšinējie atbalstītāji piešķīla uguni saviem Lebrona Džeimsa fanu krekliem.
Protams, šāds notikuma pavērsiens Lebronam, iespējams, iemantoja vairāk ienaidnieku nekā fanu, taču vienaldzīgo nebija. Turpmāk līga griezīsies ap vīru no Akronas, un tas ir fakts.
Daudziem “Lēmuma” oponentiem un “līga ir sabojāta uz visiem laikiem!” praviešiem Lebrona pirmā sezona Maiami kreklā sagādāja īpaši jaukus mirkļus, kad pēc dominējošas regulārās sezonas “Heat” finālā piekāpās Dirka “Mavericks”. Taču tas viss tikai piemeta ogles Lebrona vilcienam. Jo pirmās sezonas vilšanos ātri nomainīja divi NBA tituli pēc kārtas, pa ceļam pievienojot arī divas MVP un fināla MVP balvas Džeimsa trofeju kolekcijai. Karalis ar saviem padotajiem atkal šķita neuzvarams (“Spurs” fani šim gan nepiekritīs), līdz šo ilūziju atkal izgaisināja Popoviča kungs ar saviem baltajiem staigātājiem (Jā, neveikla “Troņu Spēles” atsauce – aut.) un putnubiedēkļiem.
Karalis nolēma izmantot situāciju, lai uzfrišinātu savu reputāciju un atgrieztos mājās. Ar divu NBA titulu pieredzi kara lādē un solījumiem par nākotni pārticībā 2014. gadā Lebrons Džeimss atgriezās dzimtajā Ohaio, lai apvienotos ar “Cavaliers” jauno cerību Kairiju Ērvingu.
Lai arī jau pirmajā piegājienā “Cavaliers” izdevās sasniegt NBA finālu, kas Lebrona gadījumā nozīmēja jau piekto šāda veida sasniegumu pēc kārtas, traumas un komanda, ko uzbūvējuši datorurķi, spieda plānus par titulu atlikt uz nākamo gadu.
Jā, 2015.-16. gada sezonā LeBrons (un zēns vārdā Kairijs) atnesa Klīvlendai solīto titulu, laužot 52 gadus ilgušo Klīvlendas sporta lāstu. Lai sabiezinātu krāsas vēl vairāk, Džeimss un kompānija to izdarīja, atspēlējoties no 1–3 deficīta finālsērijā pret pamatturnīra rekordisti (73-9) “Warriors”. Šķiet, tajā brīdī Klīvlendā Džeimsam tika piedoti visi grēki, ieceļot viņu svēto kārtā, taču plašākā kontekstā dzīve kļuva citāda.
Kopš “Cavaliers” titula sezonas sākuma arvien vairāk pārņēma sajūta, ka Džeimsa ietekme uz procesiem līgā un viņa pārstāvētajā komandā draud pārsniegt līmeni, kādu līga jebkad iepriekš būtu pieredzējusi.
Par atslēgas momentu kļuva Deivida Blata atstādināšana no galvenā trenera amata sezonas vidū, kas tikai pastiprināja argumentus, ka Lebrons šobrīd ir “Cavaliers” spēlējošais treneris un ģenerālmenedžeris. Nav jābūt konspirāciju teoriju piekritējam, lai spētu saskatīt, cik lielu lomu kā treneris komandā spēlēja Tairons Lū un cik lielu Lebrons viņa turpmākajā Klīvlendas karjerā.
Sava taisnība noteikti ir arī Lebronam, pieņemot, ka viņa rīcības pamatā ir vēlme izspiest maksimumu no savas karjeras un apstākļiem. Ir pārāk daudz piemēru līgā, kad komandas slīd arvien dziļākā purvā, jo nevienam nepietiek drosmes pieņemt drastiskus, sāpīgus, bet nepieciešamus lēmumus. Tiesa, Džeimsam par labu nerunā fakts, ka, pametot komandas, viņš no tām izžmiedzis visu sulu un atstājis nomirt.
Lebrona otro uznācienu “Cavaliers” kreklā varētu attāli salīdzināt ar Ramzana Kadirova izgājieniem — labāko sev un tuvākajiem čomiem, kamēr pārējie apkārt slīkst depresijā un lēnām izdziest.
9 finālus, 3 titulus, 4 MVP, 3 finālu MVP, 15 “All-Star” un 14 “All-NBA” izvēles vēlāk Lebrons Džeimss ar saviem talantiem, TV reitingiem, ietekmi un ambīcijām valda pār Losandželosu un ir iekūlies situācijā, kad pirmo reizi 14 gadu laikā atpūtā varēs doties ātrāk nekā spēlētāji no 16 citām līgas komandām.
Daudzi “Lakers” likstās vaino tieši Džeimsa un viņa aģenta Riča Pola neveiksmīgo mēģinājumu par katru cenu uz “Lakers” pārvilināt “Pelicans” laboratorijā augušo vienuzaci Entoniju Deivisu. Ja šai organizācijai kaut kas vispār kādreiz izdodas, tad apslāpēt Lebrona plānus “Pelicans” vadībai šoreiz izdevās filigrāni. Gribētos pat teikt, ka “Pelicans” ir izdevies satricināt Džeimsa karaļvalsti, ja NBA apskatnieku vidū pat virmo idejas, ka “Lakers” vajadzētu apsvērt Džeimsa aizmainīšanu.
Kādēļ tas viss NBA nāk tikai un vienīgi par labu?
Pirmkārt, bez Lebrona Džeimsa mēs diez vai atrastos pozīcijā, kurā ar akmeņiem netiek nomētāti tie, kas apgalvo, ka viens NBA spēlētājs var būt ietekmīgāka figūra gan sportā, gan ārpus tā, nekā visas NFL zvaigznes, kopā ņemtas. Tā tas vienkārši ir. Jā, NFL vēl turas pie saviem lejup slīdošajiem reitingiem, taču, kad runa ir par ietekmi uz sabiedrību, progresivitāti un nākotni, tad NBA jau tagad ražo produktu mūsdienu un nākotnes sabiedrībai.
Otrkārt, NBA pamatmērķis ir cilvēkus izklaidēt. Savu dzīvi vajadzētu pārdomāt tiem, kas neuzskata, ka šī ir viena no aizraujošākajām NBA sezonām līgas vēsturē. Drāma, ambīcijas, jauni naratīvi un cīņa par varu. No haosa dzimst arvien jaunas personības, kas līgu, iespējams, redz citādi nekā iepriekšējie valdnieki.
Vai mēs šobrīd pieredzam Lebrona Džeimsa varas norietu un karaļvalsts šķelšanos? Es ļoti ceru, jo viens kārtīgs “pilsoņu kariņš” un jauni spēki visumā nozīmē vareni aizraujošu līgu!
Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām
Mīļākais sporta veids
Aktuālās tēmas
Interesanti un saprotami par sportu