Vai “Nets” pārņems Ņujorku un Kuruca zvaigzne nepārstās spīdēt?

20/10/2019 10:02
Nokopēts
Rodions Kurucs, www.sportazinas.com

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezona ir savā priekšvakarā, bet naktī uz 24. oktobri savu otro gadu pasaules spēcīgākajā līgā uzsāks latviešu uzbrucējs Rodions Kurucs. Pirmajā sezonā viņš pozitīvi šokēja daudzus – ne tikai kritiķus, bet arī līdzjutējus un pat komandas vadību. Vai Rodions noturēs pacelto latiņu, un kādi mērķi būtu jāstāda Bruklinas “Nets” komandai, kas vasarā tika pie skaļiem papildinājumiem?

Kurucs nākamsezon vidēji gūs vismaz 7,5 punktus

[post_bet]

Reklāma
Saturs turpinās

“Betsafe” bukmeikeri prognozē, ka “Nets” nākamsezon, visticamāk, iekļūs izslēgšanas mačos. Koeficients uz to ir 1.25, kamēr uz to, ka komanda nespēlēs “play-off” cīņās, koeficients ir 3.60. Citas ar latviešu basketbolistiem saistītas NBA likmes pieejamas ŠEIT.

Skaļā vasara Bruklinā

Kluba ģenerālmenedžeris Šons Markss savu darbu dara izcili. Sākot jau ar Kuruca draftēšanu pērnajā vasarā otrajā kārtā ar 40. numuru, kas pārvērtās par stabilu rotācijas spēlētāju pat negaidot – Rodions piedalījās 63 regulārās sezonas spēlēs, no kurām 46 uzsāka starta pieciniekā un savu lomu nopelnīja arī izslēgšanas mačos, kuru sasniegšanu Bruklinā bāzētajam klubam neviens pirms sezonas neprognozēja.

Par šo soli Markss tika slavēts, taču šī vasara “Nets” klubam kļuva vēl grandiozāka, jo komandai tika piesaistītas divas augstākā līmeņa superzvaigznes – Kevins Durants un Kairijs Ērvings. Ar abiem ir noslēgti līgumi uz četrām sezonām. Duranta kontrakts paredz atalgojumu 164 miljonu ASV dolāru (ap 148 miljoniem eiro) apmērā, kamēr Ērvings četru gadu laikā nopelnīs mazāk – 141 miljonu dolāru (ap 127 miljoniem eiro). Tiesa, pirmais laukumā gaidāmajā, visticamāk, sezonā nedosies un to apstiprinājusi arī kluba vadība. Komandai gan nācās šķirties no D’Andželo Rasela, kurš “Nets” kreklā izpelnījās pirmo “All Star” spēles atzinību, bet nu ir pievienojies Goldensteitas “Warriors”.

Līdztekus abu zvaigžņu iegūšanai tika piesaistīts arī veterāns Deandrē Džordans, kurš ir labos draugos ar iepriekš minēto duetu, kas viņam palīdzēja tikt pie solīda algas čeka – 40 miljonu ASV dolāru (35,8 miljoni eiro) vērts līgums uz nākamajiem četriem gadiem. Zīmīgi, ka Džordanam jau ir 31 gads, uz ko norāda arī vairāki līgas apskatnieki – ir pavisam skaidrs, ka pēc pāris gadiem Džordana līgums kļūs par lielu apgrūtinājumu “Nets” organizācijai.

Džordana aizstāvībai jāsaka, ka kopš 2013./14. gada sezonas viņš allaž vidēji mačā spējis izcelties ar “double-double” (punkti + atlēkušās bumbas). Vai viņš spēs to atkārtot? Tas ir atklāts jautājums, jo “Nets” centra pozīcijā jau ir viens dārgakmens – teju 10 gadus jaunākais Džerets Alens, kurš aizvadīja teicamu sophmore (otro) sezonu, piedaloties 80 spēlēs regulārajā čempionātā, visas uzsākot pamatsastāva. Tālu nebija arī līdz vidēji sasniegtam “double-double” (10,9 punkti + 8,4 bumbas zem groziem), kā arī Alens efektīvi nobloķēja teju visas lielākās līgas zvaigznes.

https://www.youtube.com/watch?v=ZTyCeKHYuZc

Atklāts paliek jautājums par Ērvinga iekļaušanos galvenā trenera Kenija Atkinsona spēles sistēmā. “Nets” panākumu atslēga pērn slēpās tieši tajā, ka komandā nebija izteiktu līderu, aizsardzībā tika spēlēts pašaizliedzīgi un ar lielu enerģiju. Savukārt Ērvings pārcēlās uz Bruklinu pēc neveiksmīga mēģinājuma kļūt par komandas vilcēju Bostonas “Celtics” rindās. Ja statistika bija līmenī, tad komandas iekšienē mikroklimats nebija no tiem labākajiem un “lielu paldies” par to jāpasaka tieši šim izveicīgajam saspēles vadītājam, kurš savulaik pieprasīja maiņu, jo nevēlējās spēlēt kopā ar Lebronu Džeimsu un pats kļūt par līderi gan laukumā, gan ārpus tā.

Ja pirmajā gadā ar “Celtics” Ērvingam sezona savainojuma dēļ noslēdzās priekšlaicīgi, tad pērn viņš bija ierindā tās lielāko daļu. Tiesa, nesanāca kā gribētos. Pirmajā oficiālajā preses konferencē kā “Nets” spēlētājam viņš atklāja kārtis: “Kad man nomira vectēvs pagājušā gada 23. oktobrī, basketbols bija pēdējā lieta par ko domāju. Viss prieks par basketbolu no manis tika izsūkts un tā rezultātā neļāvu nevienam no “Celtics” komandas sev piekļūt tuvāk. Uzvedos neraksturīgi sev. Domāju vairāk par mājām un ģimeni, nevis “Celtics” organizāciju. Tomēr tajā sezonā laukumā atdevu visu, ko varēju, taču tāpat pievīlu “Celtics” vadību. Mūsu personīgās attiecības bija ļoti labas, bet līdera un komandas dvēseles prasmes es tā arī līdz galam nenodemonstrēju.”

Un atgādināsim arī Ērvinga pagājušajā vasarā veikto solījumu teju 18 tūkstošu klātbūtnē  “TD Garden” arēnā: “Plānoju pagarināt līgumu ar jums, ja mani vēlēsieties atpakaļ.” Tieši tā – ja vēlēsieties, taču skaidrs, ka pats Ērvings to vairs nevēlējās…

https://www.youtube.com/watch?v=7JjDT5Oczuw

Zīmīgi, ka Ērvings ir dzimis un audzis Ņūdžersijas ziemeļos un viņa elki bijuši Džeisons Kids un Kenjons Mārtins Ņūdžersijas “Nets” ziedu laikos. Tagad viņu sagaida grūts uzdevums, ko šis duets tā arī nespēja paveikt – sagādāt “Nets” organizācijai čempionu gredzenu.

Neskaitot draugu trijotni Ērvings – Durants – Džordans, kuri par kopīgo pievienošanos “Nets” izlēma agrā rītā brīvo aģentu tirgus sākumā aplikācijā “FaceTime”, komandai ir arī citi vērā ņemami papildinājumi. Lai atbrīvotu vietu algu griestos, tika aizmainīts Alens Krabs (ar vairākām drafta izvēlēm), kurš sezonā pelnīja 18,5 miljonus (16,6 miljoni eiro), pretī saņemot teju sešas reizes mazāk pelnošo Torīnu Prinsu no Atlantas “Hawks”, kurš aizvadītajā sezonā vidēji spēlē izcēlās ar nepilniem 14 punktiem. Līdz ar šo gājienu “Nets” ietaupīja aptuveni 18 miljonus ASV dolāru un ieguva solīdu spēlētāju, kurš gan pērn savā izaugsmē veica nelielu soli atpakaļ.

Vairāki NBA apskatnieki uzskata, ka Prinsa vērtība šobrīd nav novērtēta un ka daudziem ir aizmiglotas acis ar Ērvinga un Duranta uzvārdiem. Pēc ekspertu domām tieši Prinss būs viens no “Nets” līderiem nākamsezon, kā arī viņš, iespējams, atņems zināmu minūšu daudzumu Kurucam. Komandas rindas papildinātas vēl ar veterāniem Vilsonu Čandleru un Lensu Tomasu, kurš iepriekš pārstāvēja otru Ņujorkas klubu “Knicks”.

Vai Kuruca zvaigzne turpinās spīdēt?

Pirms pagājušās sezonas Kurucam paredzēja lielāko daļu laika attīstīties fārmklubā, reizi pa reizei pievienojoties NBA vienībai. Enerģiskais latvietis gan visas cerības pārspēja, kļūstot par svarīgu rotācijas spēlētāju. Viņa pamatpozīcija ir vieglais uzbrucējs, bet Atkinsons viņu redzēja spēka uzbrucēja pozīcijā un izvēle attaisnojās.

Rodions savas 20 minūtes vidēji mačā nopelnīja ar pašaizliedzīgu un enerģisku spēli abos laukuma galos, bet šovasar izteicās, ka treniņos cenšas uzlabot savu saspēles veidošanas prasmi un vēlas būt vairāk uzbrucējs, kurš spēj uzsākt uzbrukumus. Gribot sevī attīstīt tādu spēles stilu kāds piemīt Goldensteitas “Warriors” zvaigznei Dreimondam Grīnam.

Šādi latvieša izteikumi saniknoja Atkinsonu: “Pasakiet viņam, ka treneris vēlas, lai viņš mazāk domā par saspēles veidošanu. Mums abiem ir jānonāk uz vienota ceļa. Varbūt NBA Vasaras līgā viņš tika pie iespējas bumbu kontrolēt nedaudz vairāk, bet šobrīd viņam ir jāatgriežas realitātē un jākoncentrējas saviem tiešajiem uzdevumiem.” No tā rodas jautājums – vai abu attiecību ceļam ir pāri pārskrējis melns kaķis?

Treneris arī piebilda: “Šobrīd jau Kurucu pazīstu mazliet vairāk, taču viņam tik un tā būs jānopelna savas minūtes laukumā. Man patīk, ka viņš nevilcinās izpildīt metienus. Mums ir nepieciešams, lai Kurucs izpilda metienus, kad viņš ir brīvs, tomēr viņš nevar aizmirst par prasmēm, kas viņam ir tiešām labā līmenī – enerģisku sniegumu un veiklām darbībām bez bumbas.”

Vēl viens faktors, kas var ietekmēt Kuruca spēles laiku, ir šovasar draftētais Nikolass Klakstons. Lai arī lielu kalnu gāšanu viņam jau debijas gadā neparedz, Klakstons spēlē spēka uzbrucēja pozīcijā un ir atstājis labu iespaidu uz treneru korpusu. Lai arī pastāv bažas, ka Kuruca loma komandā varētu samazināties, viss tāpat ir viņa rokās.

Formula ir skaidra – darboties tieši tādā pašā manierē kā pērn. Interesanti, ka ESPN apskatnieki uzbrucējam neprognozē ievērojamu statistika kritumu. Tieši otrādi – gaidāmajā sezonā viņa “cipari” pēc ekspertu domām ievērojami uzlabosies. Ja pērn vidēji laukumā tika pavadītas 20,5 minūtes, gūti 8,5 punkti un izcīnītas 3,9 atlēkušās bumbas, tad uz šo sezonu viņam paredz 29,2 minūtes, 12,3 punktus un 5,6 bumbas zem groziem pamatturnīra ietvaros.

Ja ekspertu prognoze piepildās, ar lielu varbūtību varam skatīties uz viņa dalību otro gadu pēc kārtas NBA “Uzlecošo zvaigžņu” mačā Visu zvaigžņu spēles nedēļas nogales ietvaros, kur sacenšas līgas labākie pirmgadnieki un otrgadnieki.

Kuruca nākotni var ietekmēt arī ar basketbolu nesaistīts notikums. Proti, viņš ir apsūdzēts par uzbrukumu savai nu jau bijušajai draudzenei. Uzsvars uz “bijušajai”. Lai kā arī būtu, “Nets” ģenerālmenedžeris Markss norādījis, ka klubs tajā neiejauksies, jo uzticas tiesībsargājošo iestāžu darbam, vienlaikus paužot atbalstu jaunajam basketbolistam: “Rodionam esmu pateicis, ka mēs esam šeit, lai viņu atbalstītu. Mēs esam šeit gan Kurucam, gan viņa ģimenei.”

Tiesas sēde norisināsies 21. oktobrī – vien divas dienas pirms sezonas atklāšanas spēles “Barclays Center” pret Minesotas “Timberwolves”. Cerams, ka šī lietvedība neatstās iespaidu uz Kuruca sniegumu NBA laukumos un noslēgsies ar viņam pozitīvu iznākumu.

Kurš būs Ņujorkas vadošais klubs – “Nets” vai “Knicks”?

“Knicks”, atšķirībā no “Nets”, kas tiek uzskatīts par tā “mazo brāli”, var lepoties ar diviem tituliem kluba vēsturē, taču tie izcīnīti vēl 20. gadsimtā – 1970. un 1973. gadā. Saprotams, ka sportisko rezultātu ziņā “Nets” 21. gadsimtā ievērojami ir aizsteigusies priekšā tilta otrā pusē esošajam “Knicks” klubam. 2001./02. un 2002./03. gadu sezonās “Nets”, kas toreiz vēl skaitījās Nūdžersijas klubs, sasniedza NBA finālu, kapitulējot attiecīgi Losandželosas “Lakers” un Sanantonio “Spurs” vienībām. Arī nākamajos četros gados tika sasniegts “play-off”, trīs reizes pārvarot pirmo kārtu. Tam sekoja piecu gadu bezcerības periods bez izslēgšanas mačiem, bet no 2012./13. gada sezonas klubs sāka bāzēties Bruklinā. Pirmajos četros gados sasniegts “play-off” (reizi pārvarēta pirmā kārta), līdz nākamā reizē, kad izcīnītas tiesības spēlēt šajā turnīra stadijā, bija pērn.

Savukārt ar “Knicks” ir pavisam vienkārši – kopš 21. gs. sākuma komanda tikai piecas reizes spējusi iekļūt “play-off”, bet tikai reizi pārvarēt pirmo kārtu. Uz šo atšķirību starp abiem klubiem norādījis arī Durants: “Manuprāt, daudzi cilvēki uz “Knicks” skatās kā uz lielu zīmolu, bet to nevar attiecināt uz jaunās paaudzes spēlētājiem, kuri nav pieredzējuši laiku, kad “Knicks” ir guvuši panākumus. Es esmu redzējis “Knicks” finālos [Durants ir dzimis 1988. gadā, bet “Knicks” finālsērijās spēlēja 1994. un 1999. gadā, abas reizes zaudējot], taču jaunie puiši to nav pieredzējuši. Tāpēc spēlētājiem “Knicks” vairs neliekas stilīgs zīmols.”

Jāpiebilst, ka vienīgajā abu komandu duelī “play-off” ietvaros 21. gs. pārāki bija “Nets”, kas 2003./04. gada sezonā pirmajā kārtā “Knicks” uzveica ar 4-0.

Tiesa, “Knicks” kluba vērtība aizvien ir visaugstākā no NBA klubiem – četri miljardi ASV dolāru (aptuveni 3,5 miljardi eiro) un tā īpašnieks Džeimss Dolans reiz izteicies, ka par kluba pārdošanu viņam reiz piedāvāti pat pieci miljardi. Arī “Nets” nav no “lētā gala”, jo tā vērtība mērāma 2,4 miljardos dolāru (2,1 miljards eiro). Līgas kontekstā abas komandas ieņem attiecīgi pirmo un sesto vietu.

Vēl viens rādītājs, pēc kā vadīties, ir spēļu apmeklētība. “Knicks” ar vidēji mačā 19 tūkstošiem skatītāju ieņem sesto vietu līgā, savukārt “Nets” aina ir ievērojami sliktāka – ik maču nepilni 15 tūkstoši, kas dod priekšpēdējo vietu līgā. Noteikti, ka skaitliskais apmeklētāju daudzums atkarīgs arī arēnu ietilpības – “Knicks” mājvietā “Madison Square Garden” tie ir nepilni 20 tūkstoši, bet “Nets” pārstāvētajā “Barclays Center” nepilni 18 tūkstoši skatītāju vietu.

Ja par “Nets” veiksmīgo vasaru, piesaistot zvaigznes, izklāstīts jau ievadā, tad “Knicks” šī vasara brīvo aģentu tirgū uzskatāma par kārtējo izgāšanos. Atcerēsimies Kristapa Porziņģa maiņu uz Dalasas “Mavericks”, lai uzlabotu situāciju algu griestos, bet plānoto superzvaigžņu vietā “Knicks” ieguva virkni vidējus/labus spēlētājus (Džūlisu Rendlu, Bobiju Portisu, Elfrīdu Peitonu, Veinu Elingtonu, Tadžu Gibsonu un Markusu Morisu). Arī vairāki eksperti neprognozē ievērojamu sportisko rezultātu uzlabošanos “Knicks” komandai, kas varētu veicināt aizvien pieaugošāku līdzjutēju migrāciju pāri Bruklinas tiltam.

“Nets” mērķi un espektācijas

Bruklinas Nets, www.sportazinas.com

Foto: Soobum Im/USA Today

Ņemot vērā, ka nākamo sezonu izlaidīs Durants, vairāki kritiķi norāda, ka “Nets” par izdevušos sezonu varētu uzskatīt, ja izdotos vismaz atkārtot pagājušajā iespēto, proti, iekļūt “play-off”. Otrā kārta pat daudz vājākajā Austrumu konferencē “Nets” gadījumā tiktu uzskatīta par lielu panākumu. Tiesa, vairāki apskatnieki atgādina, ka Ērvings savā astoņus gadus ilgajā NBA karjerā bez Lebrona Džeimsa ir spējis uzvarēt tikai vienā “play-off” sērijā.

Neskaitot iepriekš minētos jaunpienācējus, ierindā palikušas arī svarīgas figūras no pagājušās sezonas modeļa – Spensers Dinvidijs un snaiperis Džo Heriss. “Izlaušanās sezona” tiek prognozēta Karisam Levertam, kurš iepriekš ilgstoši cīnījies ar dažādiem savainojumiem. Ja Ērvings ātri iekļaujās Atkinsona sistēmā, to arī uzlabojot, ja Leverts attaisno uz sevi liktās cerības, bet prognozēto progresu realizē Kurucs ar Alenu, “Nets” izredzes Austrumu konferencē tiek vērtētas kā solīdas, kas būtu otrā, un pie veiksmīgas apstākļu sakritības varbūt trešā kārta jeb konferences fināls.

Taču nesen ESPN publicētajā “spēka rangā” “Nets” savā konferencē ierindota kā ceturtā aiz Filadelfijas “76ers”, Milvokī “Bucks” un Bostonas “Celtics”. Lai iekļūtu vismaz konferences finālā, jau otrajā kārtā būtu jāuzvar kādi no šiem favorītiem, bet arī pirmā kārta vieglu pastaigu nesola – visticamāk, tā varētu būt pērnā gada čempione Toronto “Raptors”, jo maz ticams, ka “Nets” pēc regulārās sezonas spēs ielauzties labāko trijniekā.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām