“Ventspils” prezidents Šišhanovs: Sistēmā “17/8” var nākties zaudēt līdz pusmiljonam eiro

27/10/2018 13:12
Nokopēts
Adlans Šišhanovs, www.sportazinas.com

“SynotTip” Latvijas futbola Virslīgas klubs “Ventspils” turpina neatslābstoši sekot situācijai, kura daudzējādi var novest pie neatgriezeniskām sekām Latvijas futbolā. Runa ir par notikumiem, saistībā ar tā saukto “variantu 17/8”, kura sakarā mūsu klubs saprotami izteicis savu pozīciju. Izveidojušos situāciju un tās iespējamās sekas komentējis “Ventspils” prezidents Adlans Šišhanovs, intervijā “dzeltenzilo” oficiālajai mājas lapai izsmeļoši un detalizēti atbildot uz visiem jautājumiem.

– Kādēļ variants 17/8 iznīcina Latvijas futbolu?

Reklāma
Saturs turpinās

– Lai Latvijas līdzjutēji un futbola cienītāji labāk varētu tikt skaidrībā šajā jautājumā, nepieciešams atgriezties nedaudz atpakaļ. 2018. gada 31. augustā bija Virslīgas klubu sapulce, kurā septiņi no astoņiem klubiem ilga un auglīga darba rezultātā nobalsoja par leģionāra statusa atsaukšanu ES pilsoņiem, šīs sapulces protokols tika nodots LFF. Bet atbilstošās komitejas, kuras izstrādāja visiem zināmos divus variantus, neņēma vērā Virslīgas klubu vairākuma viedokli. LFF komitejas izstrādāja divus variantus, pie tam tas viss tika darīts bez konsultācijām ar klubiem, klusumā, kuluāros – kas, protams, absolūti nepieņemami. Pirmais variants pieļāva 25 spēlētājus pieteikumā uz sezonu, pie tam laukumā varētu iziet septiņi leģionāri un četri vietējie futbolisti. Pie tam neviens neatcēla limitu spēlētājiem no ES valstīm, ko mēs uzskatām par kategoriski nepareizu, kas vienkārši pārkāpj esošo ES un Latvijas likumdošanu. Un arī šajā variantā ir daudz apšaubāmu momentu, tomēr tas daudz maz atļauj klubiem palikt kaujasspējīgiem, un, ja šajos izveidotajos apstākļos izdarīt savu izvēli, tad šajā variantā. Otrs variants – tikai 25 spēlētāji pieteikumā uz sezonu, no tiem 17 Latvijas spēlētāji un 8 leģionāri – tas ir absolūti destruktīvs lēmums, iznīcinot Latvijas futbolu. Ko tādu var piedāvāt vien cilvēki, kuri neko nesaprot lielajā futbolā, kuriem nav sapratnes, kas tas ir – spēlēt Eirokausos, kuri nekad nav risinājuši nopietnus uzdevumus un netaisās to darīt. Iet tādu darboņu pavadā vienkārši nepieļaujami.

– Tad pēc kārtas. 25 futbolisti pieteikumā uz visu sezonu – tas ir acīmredzami nepietiekami?

– Protams, tas ir absolūti nepareizs solis. Jāiziet no tā, kādus mērķus priekš sevis uzstāda katrs klubs, kāds tiem budžets, kādus stratēģiskus uzdevumus sev uzstāda. Viena lieta, teiksim, “Valmiera” vai “Metta/LU”, pavisam cita – “Ventspils” vai, piemēram, “Riga”. Kādus uzdevumus mums pie tāda varianta risināt Eirokausos?! Futbols – tas tai skaitā ir diskvalifikācijas, traumas, spēlētāju pārdošana citiem klubiem. Līdz vasarai, kad vajadzēs spēlēt Eirokausos, komanda var zaudēt vadošos futbolistus, un ko tad? “Ventspilij” šajā sezonā kā reiz bija tāda situācija, kad traumu dēļ mēs pazaudējām uzreiz vairākus vadošos leģionārus, bet tad bija iespēja viņus kaut nomainīt. Piedāvātais variants šādu iespēju izslēdz. Spēlētāju skaits pieteikumā jāatstāj klubu personīgajai lemšanai, vēl jo vairāk, ka LFF saņem naudu par katru pieteikto ārzemnieku – tas nav tas faktors, kurš prasītu kādus ierobežojumus.

– Kā atrisināt problēmu ar spēlētājiem leģionāriem, ar kuriem jau noslēgti ilglaicīgi kontrakti ar klubu?

– Vēl viens svarīgs un sarežģīts jautājums, par kuru piedāvātā varianta izveidotāji nepapūlējās padomāt. Kurš kompensēs klubiem nopietnus finansiālos zaudējumus, kuri ir neizbēgami pie tāda varianta?! Teikšu vairāk: nopietni klubi, tādi, kā “Ventspils”, nevar domāt par vienu sezonu – mēs jau sen sākām veikt nopietnu darbu uz nākamo sezonu, noslēgti priekšlaicīgi kontrakti ar leģionāriem, ar viņu aģentiem, tie apstiprināti ar finansiālām saistībām, un šo vienošanos saraušana novedīs pie nopietniem sodiem. Iespējamie zaudējumi var sastādīt līdz 500 tūkstošus eiro. Kurš un kā domā mums to atlīdzināt?!

– Iespējams, kādam elementāri skauž dažu klubu finansiālās iespējas?

– Ziniet, ja kāds paziņo, ka nopietnu mērķu sasniegšanai nav vajadzīga nopietna nauda un ieguldījumi, tas atklāti melo. Latvijas klubi no LFF neko nesaņem. Latvijas klubi saņem līdzekļus tikai no UEFA. Un šie līdzekļi tai skaitā iet Latvijas futbola attīstībai kopumā. Bet, piedāvājot tādu variantu uz nākamo sezonu, mums liedz, pēc būtības, tādu iespēju, tādēļ, ka būt konkurētspējīgiem, spēlēt līdzīgi ar “Bordeaux”, kā to dara “Ventspils”, būs vienkārši neiespējami.

– Vēl viens slimīgs jautājums. 17 nopietna līmeņa Latvijas futbolistus top klubā savākt nereāli – to vienkārši dabā nav. Kā atrisināt šo problēmu?

– Atkal jau, tas ir pilnīgi destruktīvs piedāvājums, kuram nav nekādu reālu pamatojumu. Pirmām kārtām, jāņem vērā iedzīvotāju skaits Latvijā, atbilstoši, te vienkārši nav tāda skaita kvalitatīvu futbolistu, lai visi klubi varētu izveidot konkurētspējīgu pieteikumu uz sezonu un iekļaut tajā 17 kvalitatīvus vietējos spēlētājus. Cilvēki, kuri šo piedāvā, uzsvaru liek uz to, ka tas palīdzēs Latvijas izlases stiprināšanai, kalpos tās interesēm. Bet tas ir absurds! Daudz vērtīgāk un konstruktīvāk izlasēm būs, ja katrs nopietns klubs sagatavos izlasei 2 – 3 pa īstam augstā līmeņa spēlētājus, kuri visu sezonu aizvada pie spēcīgas konkurences, kuri dien dienā ar neatlaidīgu darbu pierāda savu varēšanu, darbspējību un tiešām pelnījuši vietu sastāvā. Paņemiet “Ventspili”. Mums šajā sezonā laukumā iziet Latvijas futbolisti, viņi tiek aicināti uz Latvijas izlasēm – spēle viņi ne pateicoties kādiem limitiem, bet tādēļ, ka iztur nopietnu konkurenci, uzvar tajā un taisnīgi panāk tiesības spēlēt. Piedāvātais variants – tas izveido siltumnīcas apstākļus vietējiem spēlētājiem, kas nekad neļaus viņiem parādīt maksimumu, neļaus viņiem izspiest no sevis visu – viņi vienkārši nebūs tam spējīgi. Visiem, kuri pazīstami ar nopietnu futbolu, tas ir acīmredzami! Spēcīgai izlasei vajadzīgi 22 kvalitatīvi spēlētāji, bet ne 120 viduvēja līmeņa spēlētāji skaitam – nekādas nopietnas kvalitātes bez īstas konkurences no viņiem gaidīt vienkārši nav iespējams.

– Vēl viens piedāvātais jaunievedums – tā sauktais princips “homegrown player” vai savās mājās izaudzēts spēlētājs. Kā jūs to komentēsiet?

– Šis princips neatceļ diskrimināciju attiecībā uz futbolistiem, kuriem ir ES valstu pilsonība. Tas vien dara to neproduktīvu. Latvietim jābūt vienādām tiesībām ar eiropieti, kurš ir ES, un otrādi! Tad paskatīsimies uz Beļģiju, Spāniju un citām veiksmīgi attīstošām futbola valstīm, kurās arī tiek izmantots termiņš par pašmāju audzētu spēlētāju, bet tur pie tam nav limita pilsoņiem no ES un pieteikumam nav jāsastāv no 70 procentu pašmāju audzētu spēlētāju. To nedrīkst ignorēt, nedrīkst to neievērot. Pieļausim, portugāļu vai spāņu futbolists, atnākot uz komandu, nesaņems šo statusu. Kāda tad jēga?! Dažās Eiropas valstīs tāds princips futbolā tiešām darbojas, bet pie tam tur nav limita spēlētājiem no ES valstīm! Aizsargāt vietējo spēlētāju tiesības – tas ir pareizi, bet ne tā, kad tas tiek darīts vienkārši tam, lai darītu.

– Piedāvātā varianta atbalstītāji daudz runā par to, ka nepieciešams celt Latvijas izlašu un klubu futbolu kopumā.

– Viņi tieši runā, tas ir populisms, un nekas vairāk. Mums “Ventspilī” arī ļoti svarīgs Latvijas izlašu un Latvijas klubu prestižs. Gribu atzīmēt vienu svarīgu momentu šajā plānā. Ne tikai izlašu komandas atnes slavu un atpazīstamību futbolā valstij, atsevišķi klubi spējīgi izdarīt tam ne mazāk, bet, varbūt, dažreiz arī vairāk. Ņemiet, piemēram, BATE, “Astana”, “Qabala”, “Qarabag”, “Sheriff” – šie klubi lika skaļi par sevi runāt, atšķirībā no šo valstu izlasēm, un par šīm valstīm runā visā Eiropā, kas neapšaubāmi ir pozitīvs faktors futbola attīstībā. Tad ņemiet “Ventspils”: 2009. gadā FKV piedalījās Eiropas Līgas grupu turnīrā, par to līdz pat šim laikam atceras un ar lielu cieņu attiecas visā futbola pasaulē. Lūk, tas ir reāls rādītājs rūpēm par par visas Latvijas futbolu. Starp citu, turpinot tēmu, atzīmēšu vēl vienu faktu. Daudzus gadus pastāvošais un pastāvošais patreiz limits 6/5, kur leģionāri, atgādināšu, skaitās futbolisti no ES valstīm un kuru mēs cenšamies atcelt, iznākumā novedis pie tā, ka Latvijas izlase FIFA rangā ieņem to vietu, kuru ieņem, bet no klubiem Eirokausu grupu turnīrā spēlēja tikai viens klubs, “Ventspils”, pieliekot tam milzīgas pūles. Vien viens klubs un vien vienu reizi pa tik daudz gadiem – tas, pēc manām domām, negatīvs rezultāts. Tomēr tagad tie, kuri runā par variantu 17/8, liegs Latvijas klubiem un to līdzjutējiem pat šo iespēju…

– Kādēļ tika izrādīta neuzticība Virslīgas valdes priekšsēdētājam Maksimam Krivuņecam?

– Acīmredzami, ka šis cilvēks darbojās un darbojas ne jau Virslīgas klubu interesēs, bet, pēc būtības, seko viena kluba interesēm. Viņš bija Virslīgas priekšsēdētājs komiteju sēdēs un LFF Valdē, bet nekad laicīgi nedarīja zināmu klubiem to, kas tur notiek, kādi varianti tiek izstrādāti un kādi lēmumi tiek pieņemti. Atrodoties šo komiteju sēdēs un LFF Valdē, no viņa puses netika aizstāvēts Virslīgas klubu viedoklis situācijā ar leģionāriem un ES pilsoņiem. Tas ir nonsens, pilnībā acīmredzams, ka tā nedrīkst būt. Uz šā pamata mūsu klubs izsaka viņam neuzticību un uzskata, ka Virslīgas valdē jāatrodas cilvēkam, kurš tiešām aizsargā klubu intereses, bet kurš nedarbojas par labu, pēc būtības, tikai vienam un visiem saprotams, kādam klubam.

– Vai jūs ticat, ka LFF Valde tomēr noraidīs variantu 17/8?

– Teikšu, ka nedrīkst iet pavadā cilvēkiem, kuri grib uzvarēt čempionātā, izmantojot savu pretinieku vājināšanas ceļu, bet ne savas komandas pastiprināšanas ceļu. Viņi nezin, kā to izdarīt laukumā, un tādēļ piedāvā tādu variantu, kurš atmet Latvijas futbolu daudz atpakaļ. Kurš viņus cienīs par tādu uzvaru, kurš nopietni pieņems tādus čempionus?! Nedrīkst nogalināt to, kas jau tā aug un attīstās ar lielām grūtībām! Nepieļaujami viena kluba labumam padarīt neaizsargājamus visus citus vadošos klubus. Atkārtošos, 2018. gadā tie paši “Ventspils”, “Riga”, “Spartaks” Eirokausos pamanījās cīnīties līdzīgi ar ar spēcīgiem Eiropas klubiem, kas arī priecēja līdzjutējus, un cēla Latvijas futbola prestižu. Ja jau piedāvātais variants tiks pieņemts, tad 2019. gadā visi mūsu klubi būs vienkārši peramie zēni.

Informāciju sagatavoja: Mihails Koroļovs, FK “Ventspils” 

TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām